15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
Büyümeyen Kedi Cinsleri

Büyümeyen Kedi Cinsleri

Büyümeyen Kedi Cinsleri

Hayvanlar âlemi içerisinde yer alan ve hemen hemen her bölgede fazlasıyla karşımıza çıkan kediler, çeşitli cinslerden oluşmaktadır. Kediler âlemi, dünyanın çok farklı bölgelerinde meydana gelmiş birçok sayıda ırktan oluşmaktadır. Bu farklı ırklar arasındaki boyut, karakter ve görünüş yapısı da kediler üzerinde çeşitlilik oluşturmaktadır. Buna göre bütün evcil kediler Afrika yaban kedisinden türemektedir. Ancak ortak atalarına rağmen günümüzde evcil olan kediler birbirinden ciddi oranda farklılaşmış ırklar halindedir.

Bu yazımızda en küçük kedi cinslerine, bir nevi büyümeyen kedi cinslerine değineceğiz. Büyümeyen, en küçük kedi cinsleri ortalama standarda göre, standart kedilerin neredeyse yarısı kadar boyuta sahiptir. Ancak unutulmaması gereken bir nokta da bu kedi cinslerinin ciddi sağlık sorunları ile karşılaşılmasıdır. Normal kedi boyutlarının yarısı kadar boyutlarda olan bu kedilerde çeşitli hastalıklar, rahatsızlıklar görülebilir. Bu anlamda evcil kedileri sahiplenirken bu kriterlere dikkat etmenizde fayda var.

En Çok Bilinen Kedi Cinsleri

Gerek sokak hayvanları nezdinde gerekse de evlerde beslenen evcil kediler olmak üzere kediler birçok cinste karşımıza çıkmaktadır. Dünyanın neredeyse tüm ırklarında görülen ve toplumsal olarak benimsenen bu hayvanın çeşitli cinsleri bulunmaktadır. Buna hiç büyümeyen kedi cinslerini şöyle sıralamak mümkündür:

 • İran kedisi,
 • Chinchilla,
 • British shorthair,
 • Maine coon,
 • Stottish fold,
 • American shorthair,
 • Exotic shorthair,
 • Birman kedisi,
 • Tiffanie,
 • Van kedisi,
 • Bengal kedisi

Bu kedi cinsleri çeşitli özelliklerine göre birbirinden ayrılmaktadır. Gerek sevecen, neşe kaynağı olan gerek asi ve fevri davranan gerekse de göz rengi, tüy rengi gibi çeşitli fiziksel özelliklerine göre sınıflandırılan bu cinsleri Türkiye’de, Avrupa’nın her yerinde ve Dünya’nın da her köşesinde görmek mümkündür. Bu gibi kediler evcilleştirileceği gibi sokakta ya da hayvan barınaklarında da beslenebilirler.

Belirttiğimiz üzere hepsinin çeşitli özellikleri bulunmakla birlikte boyutlarına göre de farklılıkları mevcuttur. Kalın tüy, ince tüy, daha şişkin ya da daha sevecen, ufak kedileri bu cinsler arasında görmek mümkündür.

Bununla birlikte hiç büyümeyen kedi cinsleri de mevcuttur. Büyümeyen kedi cinsleri genelde normal standart kedi cinslerine göre yarı büyüklükte olup küçük boyutlu kedilerdir.

En Küçük ve Hiç Büyümeyen 5 Kedi Cinsi

En çok bilinen 5 farklı cinste karşımıza çıkmaktadır. Bu kedi cinsleri de diğer kedi büyümeyen kedi cinsleri cinsleri gibi birbirine göre çeşitli farklılıkları bulunmakla birlikte çeşitli özelliklere de sahiptirler. İşte en bilinen 5 büyümeyen kedi cinsi:

 • Singapura,
 • Munchkin,
 • Cornish Rex,
 • Devon Rex,
 • American Curl

Bu kedi türlerine teker teker ele alacak olursak;

Singapura cinsi; 1970’li yıllarda kedilere düşkün ve meraklı olan Tommy Meadow ve Hal’in Singapur bölgesinde keşfettiği kedilerden biridir. Kilogramları yaklaşık olarak 1,5 ile 3,5 kilo arasında değişen Singapura kedisi en küçük ve büyümeyen kedi cinsleri arasındadır. Büyük kulakları ve küçük bedeni ile dikkat çeken Singapura kedisi ayrıca iri gözleri ile de dikkatleri üzerine toplamaktadır. Çok eğlenceli ve aktif olan Singapura kedileri tırmanmaya olan düşkünlükleri ile karşımıza çıkar.

Bir diğer büyümeyen kedi cinsi olan Munckhin ise kısa bacakları ile dikkat çekmektedir. Singapura kedi cinsinin ardından en küçük boyutlu olan bu kedi cinsi 1980’li yıllarda meydana çıkan ırk tartışmalı kedi cinsleri arasında yer almaktadır. Kısa bacaklı olmasına neden olan geni taşıyan bu kedi cinslerinde bazı farklı deformasyonlar da çıkmaktadır. Bahsettiğimiz üzere küçük boyutlu ve büyümeyen kedi cinsleri arasında yer alan bu ırk, en çok hastalıkla mücadele eden kedi cinsleri arasında yer alır. Yüksek zekâları ve uyumlu karakterleri ile kendilerini sevdiren bu kedi cinslerinde kısa bacaklara rağmen aktiflik de söz konusudur.

2.72 ile 4.54 kilo arasında değişen ağırlığı bulunan ve en küçük, büyümeyen kedi cinsleri sıralamasında 3. sırada yer alan Cornish Rex kedi cinsi, kıvırcık tüyleri ile dikkat çekmektedir. Sıra dışı görünüme sahip olan bu kedi cinsi çok akrobatiktir. Bu sebepten dolayı hemen herkesle sıcak ve samimi ilişkiler kurabilen bir kedi cinsidir. Ancak evcil hayvan olarak bu kediyi seçecek kişilerin uzun süre çalışan kişiler olmaması gerekiyor. Çünkü bu kediler yalnız olmaktan nefret ederler.

 1. sırada ise Cornish Rex’in yakın akrabası olarak nitelendirilen Devon Rex gelmektedir. Ortalama ağırlıkları 2.5 ile 4.5 kilo arasında olan bu kedi cinsi her ne kadar yakın akrabası olan Cornish Rex’e benzese bile ikisi birbirinden çok farklı ırklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Devon Rex kedi cinsinin karakteri köpeklere benzetilir. Bunun en büyük nedeni ise uzağa atılan oyuncakların bu kediler tarafından alınarak geri getirilmesidir. Bu aktivitenin dışında Devon Rex kedi cinsine daha birçok oyun da öğretilerek eğlenceli aktiviteler yapılabilir.

Büyümeyen kedi cinsleri arasında 5. ve son sırada olan kedi cinsi ise American Curl kedi cinsidir. Sevimli yapısını komik kulakları ile destekleyen bu kedi cinsinin ortalama ağırlığı 2.5 ile 4.5 kilo arasında değişmektedir. Bu kedi cinslerinin en belirgin özellikleri meraklı oluşudur. Aynı zamanda dışa dönük ve çok duyarlı bir profil de çizerler. Yumuşak olan tüyleri ve sevimli yapıları ile en küçük, büyümeyen kedi cinslerinin yanında en popüler kedi cinsleri arasında da yer almaktadır.

Büyümeyen Kedi Cinslerinin En Belirgin Özellikleri

Büyümeyen ve en küçük kedi cinsleri olan bu kedi cinslerinin en büyük özelliği şüphesiz çok küçük boyutlarıdır. Bu boyutlarından dolayı fazlasıyla kendilerini sevdiren bu kediler evcil hayvan beslemek isteyen kişilerin de ilgi odağı olmuşlardır. Sevimli yapılarının yanı sıra hiperaktif, akrobatik, hareketli, sevecen, meraklı ve neşe kaynağı gibi özelliklere de sahip olan bu kedilere çeşitli yerlerde rastlamak mümkündür. Özellikle de başta belirttiğimiz gibi daha çok evcil hayvan olarak tercih edilen ve evlerde görülen bu kedi türlerine sokaklarda da rastlayabiliriz.

Singapur’da olduğu gibi daha birçok ülkede sıklıkla rastlanan bu kediler bazı bölgelerde yer almayabilir. Genellikle sokak kedilerine göre daha zayıf, küçük olan bu kediler bakılmaya muhtaç kedilerdir. Hem daha güçlü, kuvvetli olmaları için hem de güvenli kalmaları için kesinlikle hayvan severler tarafından sahiplenmesi gereken bu kedilerin özel bakımlara da ihtiyaçları vardır.

Sizlere keyifli zamanlar geçirecek, yapıları gereği size kendisini fazlasıyla sevdirecek olan bu kedilere bakmak ile vaktinizi çok daha iyi geçirebilirsiniz. Son derece hassas yapılara sahip olan bu kediler çeşitli hastalıklarla da mücadele etmektedir. Bu hastalıkları atlatması hatta hiç bulaşmaması için hayvan severler tarafından profesyonel biçimde bakılmaları gerekmektedir.

Genel olarak ele alındığında en çok görülen kedi cinslerine dünyanın her yerinde rastlayabiliriz. Yapıları, boyutları ya da çeşitli fiziksel özelliklerine göre değişik özelliklere sahip olan kedilere evlerde de rastlamak mümkündür. Ancak bu kedilere oranla yarı yarıya boyutlara sahip olan ve büyümeyen kedi cinsleri de mevcuttur. Bu kedilerin de çeşitli cinsleri olup yine çeşitli özelliklere de sahiptirler. Ancak genel anlamda kendilerini sevdirmeyi başaran büyümeyen kedi cinslerinin diğer kedilere göre daha avantajlı olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü bu kedi cinsleri daha sevecen ve küçük yapıdadırlar.

 

Daha fazla pratik bilgi için “Pratik Bilgiler” kategorimize göz atınız.

Facebook ve twitter sayfalarımızı takip ederek yazılarımızdan anlık olarak haberdar olun!

Originally posted 2020-11-21 20:56:01.

Paylaş:
Kategori:Pratik Bilgiler
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Ankara Kedisinin Özellikleri
SONRAKİ PAYLAŞIM
British Shorthair Sahiplenme

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN