15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
kedilerdeuyuzluk

Kedilerde Uyuz Belirtileri ve Tedavisi

Kedilerde Uyuz Belirtileri ve Tedavisi

Bu yazımızda kedilerde uyuz belirtilerive ve tedavisini ele alacağız ;

Kedilerin yaşadığı sağlık sorunlarından biri olan uyuz, üç farklı türde görülebiliyor. Vücut, baş ve kulakta uyuz oluşumu başlangıcı olarak listeleniyor. Parazite göre uyuzun yerleştiği yer de farklılık gösteriyor. Kedilerde uyuz hastalığının seyri ve sonuçları da birbirinden ayrılıyor.

Baş Uyuzu: Kedilerin baş bölgesinden başlıyor olmasıyla beraber boyna ve vücuda doğru ilerleyiş eğilimi gösterir. Kaşınmayla beraber ayak bölgesine geçerek, bu bölgeden diğer bölgelere sıçrayabilir.

Kulak Uyuzu: Kulağın iç kısmına yerleşerek başlar. Kahverengi renkli yaralar ve kulağın tıkanmasına kadar gidebilen sonuçları bulunur. İlerlemesi halinde kulak içi iltihabına neden olabilir.

Vücut Uyuzu: Vücudun tüysüz bölgelerinde meydana gelerek kedilerde kızarıklık oluşmasına neden olur. İlerleyen safhalarında kepeklenme ve kedi derisinde sertleşme görülür. Ölümcül sonuca kadar ilerleyebilecek derece önemlidir.

Kedilerde Uyuz Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kedilerde uyuz hastalığı başlangıcında müdahale oldukça önemlidir. Hastalığın tedavi aşaması da bir o kadar önemlidir. Hastalığın incelemesi laboratuar ortamında yapılmalıdır. Net teşhis, sadece doğru bir şekilde kontrollerin gerçekleştirilmesiyle yapılır. Tedavi süreci, veteriner hekimin kontrolünde yapılmalıdır.

Ağızdan verilen tabletler, ense damlaları, kulak damlaları veya deri altı enjeksiyonu sayesinde kedilerde uyuz hastalığı tedavisi gerçekleştirilebilir. Tedavinin başlatılmasıyla beraber, kedilerin hastalıktan kurtulma süreleri oldukça kısadır. 2-3 haftalık süre boyunca düzenli uygulamaların yapılması sayesinde uyuz problemine karşı en doğru şekilde tedaviler gerçekleştirilebilir. Başlangıç aşamasında olan uyuz hastalığında tedavi daha kolay olmakla beraber ilerleyen safhalarda tedavi zorlaşır.

Originally posted 2020-10-14 11:33:03.

Paylaş:
Kategori:Sağlık
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Kedilerin Tırnak Törpüleme Eğitimi Nasıl Verilmektedir?
SONRAKİ PAYLAŞIM
Enjoy Kedi Maması Kaliteli Mi?

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN