15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
evde kedi beslemek

Evde Kedi Beslemek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Evde Kedi Beslemek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son derece özgür ruhları ile özgürlüklerine fazlasıyla düşkün olan ve itaatkar olmayan kediler, bu karakteristik özellikleri ile herkesin hayran olduğu canlılardır. Bu özgür ve inatçı ruhlarını tamamlayan şirin mi şirin görünümleri de eşsiz bir tatlılık katmaktadır. Bununla birlikte oyunları, sakarlıkları ve insanlarla olan yakın ilişkileri açısından evde kedi beslemek hem kediler hem de sahipleri için eşsiz bir mutluluk kaynağı olmaktadır. Ancak evde beslemeye karar verilmesi durumunda alınan sorumluluk konusunda mutlaka bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Hem kedi hem de sahibi için en uygun birlikte yaşam koşullarının oluşturulabilmesi ve tarafların memnuniyetinin sağlanabilmesi açısından bazı hususlar konusunda bilgi sahibi olunmalıdır.

Kediler Temiz Canlılardır

Evde kedi beslemek ile ilgili olarak bilinmesi gereken en temel şeylerin başında kedilerin son derece temiz canlılar olduğudur. Tuvaletini yaptıktan sonra, yemek yedikten sonra veya genel olarak sürekli kendilerini temizlerler. Antiseptik özelliğe sahip olan dikenli dilleri ile tüm tüylerini gün içerisinde birkaç defa temizlemektedir. Böyle bir temizliğe düşkün olan kediler, yaşam alanlarının da aynı temizlik kalitesine sahip olmasını bekler. Tuvaletinin pis olması kedinin yaşam alanından fazlasıyla rahatsız olmasına ve mutsuz olmasına neden olur. Hatta bu mutsuzluğunu belirtmek için tuvaletini başka bir yere yapma, hırçın hareketlerde bulunma ve yapmaması istenen şeyleri yapma konusunda fazlasıyla diretme gibi yaklaşımlarda bulunabilmektedir.

Ev Kedisi İçin Tuvalet Nasıl Olmalı?

Evde kedi beslemek ile ilgili olarak bilinmesi gereken bir diğer önemli husus ise kedinin tuvaletinin çok önemli bir konu olduğudur. Tuvaletini beğenmemesi veya pis olması fazlasıyla mutsuz ve saldırgan olmasına neden olur. Yaşına ve boyuna göre uygun yükseklikte bir kedi tuvalet kabı kullanılmalıdır. Bununla birlikte kokusu ve yapısal özellikleri ile de kedi kumu mutlaka kedinin sevdiği şekilde olmalıdır. Aksi halde o tuvaletten korkabilir veya sevmediği için tuvaletini oraya yapmaz. Sağlıklı bir kedi günde 1 veya iki günde 1 defa olacak şekilde mutlaka tuvalete girmelidir. Eğer bu sürelerden uzun bir tuvalet çıkışı olmadı ise mutlak suret ile uzman veteriner desteği alınmalıdır.

Originally posted 2020-11-24 09:49:07.

Paylaş:
Kategori:Bakım
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Chinchilla Kedisinin Özellikleri
SONRAKİ PAYLAŞIM
Cins Kedi Fiyatları

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN