15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
iskoç kedisi

İskoç Kedisi ve Özellikleri

İskoç Kedisi ve Özellikleri

İskoç kedisi genellikle toplum tarafınsan Scottish Fold ismi ile bilinmektedir. Bu renkli kedi ırkı oldukça kıvırcık tüylere büyük kulaklara ve yuvarlara bir yüze sahiptir. Parlak tüyleri ve iri vücut yapısı ile dikkat çeken İskoç kedisi dünyanın en popüler kedi ırklarından birisi olmayı başarmıştır. Diğer kedi ırklarının aksine oldukça sakin ve uysal olmaları ve kulak şekilleri ile farklarını gösterirler. İskoç kedilerinin sakin karakteri ve uyumlu yapısı sebebiyle pek çok insan tarafından tercih edildiği görülmektedir. Hayvan severlerin büyük ilgi gösterdiği İskoç kedileri son dönemde herkes tarafından beslenmekte ve sevgisi hızlı bir şekilde dünyanın her yerine yayılmaktadır. 1960 yılında ilk kez keşfedilmiş olan bu ırkın Exotic Shorthair ve Birman kedilerinin gen havuzundan geldiği bilinmektedir. İngiltere’ye özgü bir gen yapısına sahip olan İskoç kedisi tüm dünya tarafından bilinen ırklardan birisidir. İskoç kedisi fiyatları ise değişim göstermektedir.

İskoç Kedisi Özellikleri

 • Dünyanın en popüler kedi ırkıdır ve pek çok insan tarafından sevilmektedir.
 • Kıvrık kulaklara ve parlak büyük göstere sahiptir.
 • Fiyatları değişim göstermektedir ancak oldukça değerli bir ırktır.
 • İskoç kedilerinin tüylerinin renkleri ve desenleri oldukça farklılık göstermektedir.
 • Oldukça uysal ve uyumlulardır.
 • Sevimli bir görünüme sahiplerdir.
 • Ortalama yaşam süreleri iyi bakıldığı sürece 15 yıldır.
 • İnsanlarla ve hayvanlarla oldukça iyi anlaşırlar.
 • Irk açısından oldukça önemli bir diğer özellik ise arka ayakları üzerinde saatlerde oturabilmeleridir. Dünyanın pek çok yerinde bu özellik dikkat çekmektedir.
 • İyi bakılması durumunda oldukça sağlıklı bir yaşam sürerler.
 • Çok gürültülü ve hareketli değillerdir.

 

İskoç Kedilerisin Sağlığı Hakkında Bilgiler

İskoç kedileri iyi bakılması gereken kedi türlerinden birisidir. İyi bakılmadığı zaman oldukça kolay bir şekilde hastalanacak ve zarar görecek olan İskoç kedilerinde bakımın önemi oldukça fazladır. İyi bakılan bir İskoç kedisinin ortalama yaşam süresi 12-15 yıl arasında değişim göstermektedir. Genetik olarak kalıtsal hastalıklara sahip olmaları sebebiyle dikkat edilmesi gereken pek çok detay vardır. İskoç kedilerinde en sık rastlanılan kalıtsal hastalıklar;

 • Eklem hastalıkları,
 • Böbrek hastalıkları,

Olarak bilinmektedir. İyi bir bakım ve iyi bir mama kullanımı ile bu hastalıkların ciddi bir problem yaratması engellenebilir. Beslenmesine özen gösterilen İskoç kedilerinde böbrek hastalıklarının ciddi bir probleme sebep olduğu görülmemektedir.

 

İskoç Kedilerinin Karakterleri Nasıldır?

İskoç kedileri genlerinin karma olması sebebiyle normal kedilere oranla daha hareketsiz ve uysallardır. Bu kedi ırkı karakteri gereğince yerinden kalkmak istemez ve çok uzun saatler boyunca uyumak ister. Rutin bir hayatı tercih etmesi sebebiyle her gün aynı zaman dilimlerinde benzer aktiviteler gerçekleştirirler ve sahiplerinin de buna uyum sağlamasını isterler. İnsanlar, diğer hayvanlar ve yetişkinlerle çok çabuk anlaşırlar. Herhangi bir şekilde kıskanç olmayan bu ırk yaşam alanlarını diğer canlılar ile paylaşmaktan rahatsızlık duymaz. Karakter olarak saf bir yapıya sahiptirler ve iletişim seviyeleri oldukça yüksektir. Hızlı bir şekilde öğrenir, oyun oynar, uysal davranır ve her ortama çok hızlı bir şekilde adapte olurlar. Ev yaşantısında uyumlu olmaları sebebiyle ev içerisindeki bakımları oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Evcil hayvan sahiplenmek ve evcil hayvanının sakin, uslu, cana yakın olmasını isteyenler için İskoç kedileri oldukça ideal cinslerden birisidir. Kolaylıkla anlaşabilir, iletişim kurabilir ve adapte olabilirsiniz. İskoç kedileri sizler çok iyi bir arkadaş olacak ve ev içerisinde herhangi bir sorun yaşamanıza sebep olmayacaktır.

Originally posted 2020-11-28 19:42:22.

Paylaş:
Kategori:Pratik Bilgiler
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
İran Kedisi ve Özellikleri
SONRAKİ PAYLAŞIM
Kedi Fiyatları

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN