15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
Kedilerde Epilepsi

Kedilerde Epilepsi

Kedilerde Epilepsi

Bir merkezi sinir sistemi rahatsızlığı olan epilepsi, nörolojik bir sorundur. Epilepsi hastalığının teşhisi sırasında, kedi dostlarımızın belirtileri fark etmesi konusu oldukça sıkıntılıdır. Nöbetler, kasılmalar, kollarda ya da bacaklarda ve bazen sadece birinde görülen kısmi kasılmalar, kontrol kaybı, olduğu yere yığılma, çırpınma şeklinde tüm vücutta gözlemlenen garip hareketler epilepsi nöbetleri olma ihtimali yüksek belirtilerdir. Ancak bunların yanında kedilerde epilepsi rahatsızlığının ilk belirtileri, kısa süreli kontrol kayıpları, aşırı yorulma, birden yorulma, aniden durgunlaşma gibi daha hafif ölçekli şekilde gerçekleşebilir. Bu durum kedinizde yaşanan tuhaflığı uzun zaman fark etmemenize neden olabilir. Ancak erken teşhis, dostumuzun hayatı açısından çok önemlidir. Bu sebeple kedilerinizin doğal ve rutin davranışlarını gözlem altında tutmanızı tavsiye ederiz.

Ne Zaman Veterinere Başvurmalıyım?

Yukarıda sıraladığımız belirtileri fark ettiğinizde, birden fazla tekrar etmesini beklememenizi öneririz. Bir defa gariplik hissettiğinizde, mutlaka bir nörolojik muayeneden geçirmeniz gereklidir. Epilepsiyle birlikte, tikler ve ani durgunluk ve diğer tüm belirtiler, başka sinir sistemi sorunları sonucunda da gerçekleşiyor olabilir. Bunun yanında ihmal edilmesi bu atakların birbiri ardına gelmesi sonucu dostumuzun hayatını kaybetmesiyle bile sonuçlanabilir. Kedilerde epilepsi, alanında uzman veterinerler tarafından yapılacak muayene sonucunda, kesine yakın bir ihtimalle teşhis edilebilir. Muayene esnasında, kedi sahiplerinin gözlemleri önemli bir yön verisi olacaktır. Bu sebeple fark ettiğiniz tüm tuhaflıkları ve eğer ölçebildiyseniz zaman aralıklarını veterinerinize iletmeniz önemli bir veri oluşturabilir. Bazen muayene esnasında kedinizin sağlığı ve tüm fonksiyonları standart olabilir. Ancak çeşitli testlerle sorunun ne olduğu yine de anlaşılacak, ancak biraz zaman alacaktır.

Kedilerde Epilepsi Tedavi Edilebilir mi?

Kedilerde epilepsi hastalığı teşhisi konulduktan sonra, ilaçla tedavi ve cerrahi müdahale yoluyla tedavi yöntemleri bulunuyor. Bununla birlikte, cerrahi müdahale için, nörolojik alanda uzman bir veteriner bulmak, ülkemizde hayli zor bir konudur. Bu sebeple genellikle tedavi ilaç verilerek gerçekleştirilir. Tedavi süreci, kedinin durumuyla yakın ilişkilidir ve artan ya da azalan dozajlarda, ancak sürekli ilaç kullanımı ve kontrol altında kalması gereklidir. Teşhis konulduktan sonra, sürekli olarak veterinerinizle bağlantı halinde kalındığında, kediniz mutlu ve uzun bir yaşam sürdürebilir.

Originally posted 2020-11-23 19:40:37.

Paylaş:
Kategori:Sağlık
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
British Shorthair Yavru Kedi Sahiplenme
SONRAKİ PAYLAŞIM
Chinchilla Kedisinin Özellikleri

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN