15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
Scottish Kedi

Scottish Kedi Bakımı

Scottish Kedi Bakımı

Kedi familyasının bu ilgi çekici canlıları Scottish kedi türü, İskoçya’da tamamen tesadüfi bir şekilde keşfedilmiştir. İskoçya’da bulunan bir çiftlikte ilk defa tespit edilen bu kedi türünün tam adı Scottish Fold şeklindedir. Son derece sıra dışı kulak yapısı ve yüz hatları ile tüm kedi türlerinden kendisini ayırmaktadır. Ancak bu özellikleri nedeni ile diğer kedilere göre bakımı konusunda çok daha fazla hassasiyet içermesine neden olmaktadır. Bu nedenle de günümüzde Scottish Fold bakımı konusunda çok daha hassas bir şekilde hareket ederek, fizyolojisinin ve doğasının gerektirdiği tüm ihtiyaçlarının karşılanmasına dikkat edilmelidir.

Scottish Kedi Kulak Bakımı

Kedi türüne ilişkin olarak genel bakım ve temizlik konusunda en fazla dikkat edilmesi gereken noktaların başında tabii ki farklı bir yapıya sahip olan kulakları gelmektedir. Çünkü Scottish kedi türünün kulakları küçük ve kısa olduğu gibi içe doğru kıvrıktır. Bu durumda kapalı durumda kalan kulakları için düzenli olarak gerekli olan temizlik kontrollerinin yapılmasını gerektirmektedir. Hatta gerekli olması durumunda kulak temizliğinin gerçekleştirilmesi gerekir. Eğer bu temizlik periyodik olarak düzgün şekilde yapılmaz ise kedinin kulağında ve çevresinde enfeksiyon gibi rahatsızlıkların yanı sıra uyuz görülebilmesi açısından çok ciddi bir risk bulunmaktadır. Bununla birlikte tüy döküyor olsa da orta şiddette olarak belirtilebilecek seviyede döken bu kedi türünde tüy bakımı da haftada 2 ile 3 defa taramayla etkin şekilde sağlanabilir.

Scottish Kedi Beslenme

Scottish kedi türünün bakımı çerçevesinde mutlaka beslenmesi konusunda da hassas bir yaklaşım sergilenmesi büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle kedinin tüy dökme durumuna göre uygun olan kedi mamalarının tercih edilmesi gerekir. Örneğin tüy dökme seviyesi yüksek olan Scottish Fold kedilerde mutlaka balık içerikli kedi mamalarının tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Somonlu, ton balıklı ve hamsili olan kedi mamaları tüy döken Scottish Fold kediler için son derece sağlıklı bir beslenme imkanı sağlamaktadır. Bunun dışında tüy dökmeyenler için her içerik ve aromada olan kedi maması çeşitleri bulunmaktadır. Önemli olan protein ve mineral değerlerinin yaşına uygun seviyede olmasıdır.

Originally posted 2020-12-07 21:50:52.

Paylaş:
Kategori:Bakım
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Kedilerin Veteriner Bakımı Ne Sıklıkla Yapılmalıdır ?
SONRAKİ PAYLAŞIM
Kedi Aşıları Nelerdir?

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN