15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
veterinerkontrolü

Kedilerin Veteriner Bakımı Ne Sıklıkla Yapılmalıdır ?

Kedilerin Veteriner Bakımı Ne Sıklıkla Yapılmalıdır ?

Kediler Titiz Hayvanlardır!

Kediler temizliğine son derece düşkün hayvanlardır. Keyifli anlarda kendilerini temizlemek için üstün gayret gösterirler. Ayrıca tuvalet eğitimlerine özel vakit ayrılması gerekir. Kedinizin tuvalet kaplarına temiz kum boşaltarak kumunu biraz eşeleyip hayvanınızı içine bırakmak tuvalet alışkanlığı edinmesini kolaylaştıracaktır.

Veteriner Kontrolleri İhmal Edilmemelidir

Kedinizin aşıları veteriner kontrolleri doğrultusunda periyodik olarak yapılmalı ve tüy bakımlarına da dikkat edilmelidir. Kediler yılda iki kez olmak üzere tüy değiştirirler. Bu sebeple tüylerinin, tüy yapılarına uygun bir fırça yardımıyla düzenli olarak fırçalanması gerekir. Kedi tüyleri düzenli olarak fırçalandığında daha sağlıklı ve parlak bir görünüme sahip olur. Aynı zamanda fazla tüy yutmasının da önüne geçilmiş olur bu şekilde.

Kedilerde göz çapaklanmasına sebep olan iltihaplanma sıklıkla görülen rahatsızlıklardan biridir. Hatta temizlenmediğinde körlüğe bile sebep olabilecek kadar ciddi bir konudur bu. Normal şartlarda annesi yalayarak yavrusunun göz bakımını yapar. Ancak, annesi yoksa durumu eczacınıza bildirmeniz halinde gerekli göz bakım solisyonunu temin edebilirsiniz. Kedinin gözleri bu solisyon ile düzenli olarak temizlenmelidir. Yanı sıra uygun bakım konusunda veterinerinizden mutlaka bilgi almayı unutmayın.

Evcil kedinizin bu temel gereksinimleri karşılandığında son derece huzurlu olacaktır. Sonrası ise birlikte keyifli, hoş, dolu dolu eğlenceli zamanlar… 🙂

Originally posted 2020-12-07 11:42:40.

Paylaş:
Kategori:Sağlık
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Bir Kediye Sahip Olmak İstiyorsanız Bilmeniz Gerekenler !
SONRAKİ PAYLAŞIM
Scottish Kedi Bakımı

1 Yorum

  • Ocak 18, 2018 at 10:19 am
    Mahmut Demir

    Geçen ay başıma böyle bir olay geldi direk kedim için veterinere gittim gerekeni yapmak için her şey onun sağlığı için.İlk paragraf da da ne güzel demişsiniz ”kediler titizdir” elimizden gelen bütün fırsatları ona sağlıyorum bu makale için de teşekkür ederim

    CEVAPLA

YORUM GÖNDERİN