15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
Kedilerin Beslenmesinde 6 Altın Tavsiye

Kedilerin Beslenmesinde 6 Altın Tavsiye

Kedilerin Beslenmesinde 6 Altın Tavsiye

Sizlerle beraber yaşamaya başladıktan sonra ailenizin bir ferdi olan kedilerin yedikleri besinlerin seçimi konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir. Onlarda bizler gibi birer canlı olmakla beraber, yedikleri besinlerden etkilenebilir hatta hastalanabilirler.Bu tarz durumların olmaması adına uzmanların vermiş olduğu tavsiyeleri okumakta fayda var.

Kedilerin Beslenmesinde 6 Altın Tavsiye

  1. Kedi Mamaları Türlerinde En iyi Protein 

Kedilerin ihtiyacı olan, hayvanlarla alakalı proteinler, yağ, vitamin ve mineral gibi besin değerlerine ihtiyaçları bulunmaktadır. Normal şartlar altında evde olan yemekler içinde bu besinlerin bir kısmı yer almaktadır. Ticari olan kedi mamalarında bu besinler, tavuk, kümes hayvanları, kuzu, balık gibi hayvanlardan oluşmaktadır. Eğer kediniz sağlıklı ve herhangi bir alerjisi yok ise, bu tarz besinleri tüketmesi onlar adına iyi birer seçim olacaktır. Bu besinleri alırken dikkat edeceğiniz kısım ise, protein oranlarından çok T.C. Tarım ve Köy İşleri Bakanlı onaylı olmasıdır. Buna benzer bir ifadeye rastlamadığınız takdirde, kedinize bu ürünü ana yemek olarak vermemenizi tavsiye ediyoruz.

Kedilerin Beslenmesinde 6 Altın Tavsiye

  1. Kedi Mamalarında Yan Ürünler

Kedi maması üretimi yapan şirketlerin ürettiği bazı ürünlerde, hayvansal yan besin olmadığını belirten bazı ibareler yer alır. Bu şekilde üretilen ürünleri daha iyi olduğunu iddia eden üreticiler, hayvansal olarak ayak, boyun ve kemik benzeri  besinler içerebilir. Özellikle tavuk kıyısı ile kıyaslandığında, bu besinlerin içerisinde A, D vitaminleri, çinko, bakır besinler bulunur. Sanılanın aksine yan ürünler kötü birer besin kaynağı değildir.

  1. Etçil Kedilerin Karbonhidrat İhtiyacı

Aldığınız kedi mamalarının içerinde bulunan karbonhidratların çok iyi olduğu ile alakalı bir ibare bulunmuyor. Yapılan araştırmalarda son yılda, kediler ile alakalı düşük karbonhidrat içeren diyetlerde popüler bir artış gözlenmiştir. Fakat düşük karbonhidratlı mamalarda yüksek yağ oranı bulunmaktadır. Besinlerin bu şekilde olması kedinizin obez olmasına kadar ilerleyebilir. Tahıl ihtiyacı beslediğiniz hayvanlar için oldukça önemlidir.

  1. Yaşa Göre Kedi Maması Seçimi

Evlerimizde beslediğimiz kedilerin her yaş grubu için farklı mamalara ihtiyaçları vardır. Yavru kedilerin büyüme aşamasında, özellikle göz ve beyin için gerekli olan DHA’ya ihtiyaçları vardır. Uzmanlar DHA konusunda, bitki esaslı keten tohumundan olma omega-3 yağ asitlerini içeren kaynakların iyi olmadığını belirtiyor. Yetişkin kediler için ise, içerisinde balık yağı barındıran, DHA veren ve bununla birlikte iltihaplarda azaltma sağlayan besinler önerilmektedir. Kediniz yaşlanma sürecine girdiğinde ise, yağ gibi besinlere daha çok ihtiyaç duyar. Kedinizin yaşı 7’yi geçtiğinde ise tüketeceği besinler hakkında veterinere başvurmanızı öneririz.

  1. Pahalı Kedi Mamaları

Kediler için mama alırken çoğu insanın yaptığı gibi fiyatına bakarak almak tamamen yanlış bir algıdır. Mamanın pahalı olması iyi olacağı anlamına gelmez. Mama alırken dikkat etmeniz gereken kısım, etik ve imalat kısımlarıdır. Mamalar için üretim kriterlerine uygun şekilde üretim yapan şirketler hakkında araştırma yaprak seçim yapılmalı ve diğer yandan ucuz fiyatlı ürünlerde de aynı hassasiyetle yaklaşılmalıdır.

  1. Kedilere Fazla Miktarda Mama Verme

İnsanlar kendi beslenmelerinde bile yediklerine dikkat etmeli ve fazla yiyecek tüketmekten sakınmalıdır. Öte yandan evimizde yaşayan hayvanlar içinde aynı durum geçerlidir. Aşırı biçimde ve düzensiz olarak beslenme kedilerde görülen en sık sorunlardan bir tanesidir. Örneğin Amerika’daki kedilerin yüzde 58’lik bir oranı aşırı kilolu olarak tespit edilmiştir. Kedinizin olduğundan fazla besin tüketmemesi için bu konuda veterinerden yardım almalısınız. Veteriner, kedinizin günlük kaç kalori tüketebileceği, alması gereken besin türleri hakkında detaylı bilgi verecektir. Mamayı günlük 2 öğün şeklinde vermek kedileriniz için daha iyi olacaktır.

Originally posted 2020-11-17 11:08:30.

Paylaş:
Kategori:Beslenme
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Kedilerde Araba Tutması
SONRAKİ PAYLAŞIM
5 Adımda Kedilerin Maması Nasıl Değiştirilir?

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN