15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
Cat_photos_4

Kediniz İçin Sokakta ki 7 Tehlike

Kediniz İçin Sokakta ki 7 Tehlike

Dışarıya çıkan bir kediniz varsa, orada karşılaşabileceği tehlikelerin farkında olmanız oldukça önemlidir.Fakat kedinizin dışarı çıkmasına izin vermeyi düşünüyorsanız; Kediniz için sokakta ki 7 tehlike makalemizi okuyunuz.Bu makalemizi okuduğunuzda,dışarıya salınmayan kedilerin neden daha uzun ömürlü olduğu hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Car-parked-backwards

1- ARABALAR

Açık alanlarda kedinizi için en büyük tehlike arabalardır.Kediniz yüksek ihtimalle arabalar hakkında bilgi sahibi değildir. Bu nedenle yolda gezinebilir.Hızla gelen bir araba ise kedinize çarpabilir.

Çoğu kedi araba çarpmasında ve buna bağlı yaşanan yaralanmalarda hayatta kalamaz.

lion jungle

2-DİĞER HAYVANLAR

Dışarıdaki diğer hayvanlardan kaynaklanan tehlikeler çok ve çeşitlidir.Bölgeyi sahiplenen diğer kedilerle, köpeklerle ve çakallar gibi vahşi hayvanlarla olan dövüşler yaşanabilir.Diğer hayvanlarla yapılan dövüşler, dış mekan kedilerinde büyük bir yaralanma ve ölüm kaynağıdır.


virus-1

3-BULAŞICI HASTALIKLAR

Kedi lösemi virüsü (FELV) ve kedi immün yetmezlik virüsü (FIV) gibi kediler arasında bulaşabilen virüsler, diğer kedilerle temas halinde kedinize bulaşabilir.Belirtilen hastalıklar kedinizde gerçekten büyük problemlere yol açabilir.

Bu virüsler tedavi edilemez ve bir kedinin ömrünü bazen yıllarca kısaltırlar.

parasites-thumb

4-İÇ VE DIŞ PARAZİTLER

Dışarı çıkan kedilerin, pire ve kene gibi dış parazitlerle ve yuvarlak solucanlar, kırbaç solucanlar ve kancalı kurtlar gibi iç parazitler ile temasa geçmeleri sonucu kedinize bulaşabilirler.

Bu parazitlerin tümü cilt alerjilerinden kan kaybı anemisine kadar değişen diğer tıbbi durumlara yol açabilir. Kedinizi sert bir şekilde içeride tutmak, hem iç hem de dış parazitlerle temasa geçme ve toplanması riskini oldukça azaltır.

weather

5-HAVA KOŞULLARI

Dış mekan kedileri, sıcak, soğuk ve fırtına gibi aşırı uç hava koşulları nedeniyle tehlike altında olabilir. Kediler hipotermi, sıcak çarpması, donma nedeniyle acı çekebilir ve şiddetli havalarda ciddi şekilde yaralanabilir.

toxic

6-TOKSİNLER

Dış mekan kedilerinin antifriz, diğer oto sıvıları, kaya tuzu, gübre, bahçe böcekleri, kurşun boyası ve diğerleri gibi toksinlere maruz kalma olasılığı daha yüksektir. Elbette, kediler için tehlikeli olabilecek iç mekan toksinleri de vardır, ancak bunlar ev sahibinin onları kilitleyerek kontrol etmeleri daha kolaydır.

crowded

7-İNSANLAR

Dış mekan kedileri, kötü niyetli insanlardan veya bahçelerinde kedi sahibi olmak istemeyenlerden tehlike altında olabilir. Ayrıca, kedinizi sahipsiz sanan iyi niyetli insanlar tarafından alınabilir ve saklanabilir veya bir barınağa getirilebilirler.


Daha fazla pratik bilgi için “Pratik Bilgiler” kategorimize göz atınız.

Facebook ve instagram sayfalarımızı takip etmeye unutmayın! 

 

Originally posted 2020-11-26 13:03:07.

Paylaş:
Kategori:Sağlık
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Mito Kedi Maması Nasıl?
SONRAKİ PAYLAŞIM
Evcil Hayvan Ürünleri

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN