15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
Kedilerde Çikolata: Çikolata Kediler İçin Neden Zararlıdır?

Kedilerde Çikolata: Çikolata Kediler İçin Neden Zararlıdır?

Kedilerde Çikolata: Çikolata Kediler İçin Neden Zararlıdır?

Bu makalemizde kedilerde çikolata etkilerini ele alacağız;

Çikolata, birçok kişi tarafından sevilen sevilen bir yiyecektir.Çikolata hayatımızın büyük bir kısmında yer almaktadır. Çoğu insan çikolatanın köpekler için zaralı olduğunu biliyor ama kediler ne olacak?

Çikolata Kediler İçin Zehirlidir

Kediler köpekler kadar çikolataya düşkün değillerdir.Doğuştan etobur oluşları ve dişlerine yapışan şekerli şeyleri sevmemeleri kedileri bir nebzede olsa çikolatadan uzak tutar.Bunlara rağmen kedinize çikolata verdiğinizde büyük bir iştahla yediğini görmektesiniz.Özellikle yavru kediler çikolataya daha düşkündür.

kedi çikolata

Çikolata Neden Kediler İçin Zararlıdır?

Çikolata hem yağ hem de şeker bakımından zengindir. Bu maddelerin hiçbiri kediler tarafından iyi sindirilemez, kusmaya ve ishale veya pankreatit adı verilen daha ciddi bir hastalığa neden olabilirler. Bu hastalığın kedinize etkileri, karın ağrısı, uyuşukluk ve anoreksiya ile sonuçlanan pankreasın iltihaplanmasıdır. Kedilerde pankreatit, çok ciddi, hayati riske sahip bir karaciğer hastalığı olan karaciğer yağlanmasından bile önce gelebilir .

Çikolata Kafein ve Teobromin İçerir: Her ikisi de Kediler için Zehirlidir

Çikolata, bir kedinin sistemini yoran yağ ve şekerin ötesinde, onlar için gerçekten zehirli olan iki madde içerir; kafein ve teobromin. Bu maddelerin her ikisi de metilksantin kimyasal ailesinin bir parçasıdır. Kedideki kalp ve nörolojik sistemleri uyarırlar. Bu nedenle, teobromin ve kafein toksisitesi aşağıdakilere yol açar:

  • Kusma
  • İshal
  • Yüksek tansiyon
  • Ateş
  • Nöbetler
  • Koma
  • Ölüm

kedi ve çikolata

Tüm Çikolatalar Kediler İçin Eşit derecede Zehirli midir?

Farklı çikolatalar değişen miktarlarda gerçek kakao içerir ve bu teobromin miktarını etkiler. Şekersiz çikolatalar en fazla teobromin’i içerir, ardından bitter çikolata ve sonra sütlü çikolata gelmektedir. Beyaz çikolatanın içinde görmezden gelinebilir miktarda teobromin vardır, ancak genellikle daha yüksek yağ ve şeker seviyelerine sahiptirler.

Bir kedi için ölümcül çikolata dozu, kedinin vücut ağırlığına, yenen çikolatada ki teobromin miktarına ve tüketilen miktara bağlıdır.

İşte 10 kiloluk bir kedinin gram cinsinden zehirlenmesine yol açabilecek çikolata miktarları (daha küçük kediler ve yavrular zehirlenme seviyelerine daha az miktarlarda gelmektedir):

 

çikolata dozajı

 

 

Daha fazla pratik bilgi için “Pratik Bilgiler” kategorimize göz atınız.

Facebook ve instagram sayfalarımızı takip etmeye unutmayın!

Originally posted 2020-12-01 14:11:31.

Paylaş:
Kategori:Sağlık
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Kedi Maması Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?
SONRAKİ PAYLAŞIM
Sibirya Kedisinin Özellikleri

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN