15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
kedi maması seçimi

Kedi Maması Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Kedi Maması

Kediler, yemek konusunda çok seçici olmayan hayvanlar gibi gözükse de aslında beslenmelerine özen gösterilmesi şarttır. Kedilerin düzensiz ve zararlı beslenmesini önlemek adına onlara kendileri için hazırlanmış kedi maması yedirmek doğru olacaktır. Bunun yanı sıra, mama dışında bir şey yedirilmek istendiğinde ise mutlaka veteriner onayı alınmalıdır. Günümüz piyasasında birçok mama çeşidi bulunmaktadır. Bu kadar çok alternatif arasında doğru mamayı bulmak için dikkatli bir araştırma yapmak şarttır.

kedi maması

 

Kedi Maması Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Kedisine daha önceden hiç mama yedirmemiş olan kişilerin doğru mamayı bulması zor olacaktır. Bir kediye doğru mama verildiği takdirde onun mutlu ve huzurlu yaşaması sağlanacaktır. Mama seçimi yapılırken kedinin türüne, cinsiyetine, kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadığına ve yaşına göre tercih yapmak gereklidir. Bu sayede, her kedinin ihtiyaç duyduğu besinlerin ve enerjinin ona sağlanması mümkün olacaktır. Kedi maması seçimi yaparken kedilerin etobur canlılar olduğunu hatırlamak gerekir. Kedilerin düzgün gelişimi adına onlara hayvansal protein sağlanmalıdır. Kedi mamasının içerisinde bulunan protein kaynağının hayvansal olmasına dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra, kedi mamasının içerisinde mutlaka tahıllar bulunmalıdır. Kedi mamalarının birçoğunda mısır, buğday ve arpa gibi tahıllar vardır. Tahıllar sayesinde kedilerin karbonhidrat ihtiyacı karşılanacaktır. Mama seçimi yaparken mamanın içerisinde mutlaka taurin ve araşidonik asit bulunmasına dikkat edilmelidir. Bunun sebebi, hayvansal protein alımının kediler için önemli olmasından gelmektedir.

 

Daha fazla pratik bilgi için “Pratik Bilgiler” kategorimize göz atınız.

Facebook ve instagram sayfalarımızı takip etmeye unutmayın!

 

Originally posted 2020-11-30 19:20:27.

Paylaş:
Kategori:Beslenme
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Kedi Kafesi Fiyatları
SONRAKİ PAYLAŞIM
Kedilerde Çikolata: Çikolata Kediler İçin Neden Zararlıdır?

2 Yorumlar

 • Ocak 27, 2020 at 6:58 pm
  Serkan

  “Kedi mamasında tahıl bulunmalıdır” ifadesini neye dayanarak söylüyorsunuz? Kedilerin neden karbonhidrata ihtiyacı vardır? İhtiyacı varsa ne orandadır bu ihtiyaç?

  CEVAPLA
  • Ocak 27, 2020 at 7:54 pm
   admin

   Kedilerde her canlıda olduğu gibi enerjiye ihtiyaç duymaktadır.Enerji en kolay biçimde karbonhidrat yakılarak sağlanabilmektedir.Fakat kedilerde şöyle bir fark mevcuttur;Kediler doğuştan etobur canlılar olması nedeniyle proteini enerjiye çevirebilmektedir.Karbonhidratlar proteinlere göre daha kolay sindirilmektedir.Kedinizin mamasında proteinlerin yanında ekstra olarak %30 oranında tahıldan sağlanan karbonhidrat bulunması sindirim ve enerji açısından oldukça faydalıdır.İyi akşamlar dilerim.

   CEVAPLA

YORUM GÖNDERİN