15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
karakedi

Bir Kediye Sahip Olmak İstiyorsanız Bilmeniz Gerekenler !

Yakın zamanda evinize sevimli bir kedi mi adınız, yoksa yakında almayı mı düşünüyorsunuz? Öyleyse, tebrikler! Yeni dostunuzla uzun ve keyifli anlarınız, anılarınız olacak. Ancak evcil kediler ile mükemmel bir ilişki başlangıcı için, rahat ve güvenli bir ortam sağlamak adına yapmanız gereken birkaç şey var. İşte, bu konuda bilmeniz ve uygulamanız gerekenler.

Evcil Kedilerin Bakımı ve Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Evinize aldığınız kedi yavru ya da yetişkin fark etmeksizin ilk dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, kedinin evinize girdiği andan itibaren burayı yabancı bir alan olarak göreceğidir. Öncelikle eşyaları koklar, meraklı ve tedirgin bir şekilde etrafı dolaşır. Kedileri ev ortamına alıştırmak için çok aceleci olmamak tavsiye edilen konulardan biridir. Kedilerin, bulundukları ortamı kendilerinin keşfedip tanımaya çalışması en sağlıklı yöntemlerden biridir. Sizin, ilk etapta yapmanız gereken sadece, mama ve kum kabının bulunduğu yeri göstermek ve onu alıştırmak olacaktır. Bu alışkanlıkları içgüdüsel olarak çok çabuk kazanacağına emin olabilirsiniz. Kediniz çok küçük ise ilk gece yatacağı yere yumuşak tüylü bir battaniye sermek onu rahatlatacak ve huzursuzluğunu azaltacaktır.

Yavru kediler için ilk gün kapı ve pencerelerin kapalı tutulmasına dikkat etmek, güvenliği için son derece önemlidir. Bunun yanı sıra ulaşabileceği yerlerde elektrik kabloları, saksı çiçekleri ve kemirilebilecek bitkiler bulundurmamalısınız zira bu durum çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu konuda önlem almanızda fayda var.

Sahiplendiğiniz kedilerin beslenmesi için ilk olarak süt doğru seçim olacaktır. Ancak kediniz henüz yavru ise kesinlikle anne sütü dışında süt içmemesi gerektiğini mutlaka duymussunuzdur. Bunun için veteriner ya da bazı pet shoplarda satılan özel anne sütü içerikli karışımlardan almalısınız. Daha sonrasında ise veteriner tavsiyesi doğrultusunda vitamin ve mineral yönünden zengin mama uygulamasına geçilir. Bu ürünler kedinizi sağlıklı bir şekilde besleyerek gelişmesini sağlar.

2-3 aylık yavru kedileri günde 4-5 kez, 3-6 aylık yavruları günde 4 kez, 6 ay ve sonrasında ise 2 kez beslemeniz yeterli olacaktır. Burada özenle dikkat edilmesi gereken başlıca konulardan biri yavru kediler için satılmakta olan konserve türü mamaların kuru mamayla karıştırılıp verilmemesidir. Ayrıca, kedinizin mama kabının yanında mutlaka temiz bir su kabı da bulundurmalısınız.

Originally posted 2020-12-06 21:48:20.

Paylaş:
Kategori:Bakım
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Proline Kedi Maması İncelemesi
SONRAKİ PAYLAŞIM
Kedilerin Veteriner Bakımı Ne Sıklıkla Yapılmalıdır ?

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN