15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
chinchilla-kedisi

Chinchilla Kedisi Hakkında Bilgi

Chinchilla Kedisinin Tarihçesi

Bildiğiniz üzere İran kedisi tüm dünyada ve ülkemizde en fazla beslenmekte olan kedi cinslerinden birisidir. Chinchilla kedisi de asıl olarak bir İran kedisi türüdür. Chinchilla kedisi adını da aynı isme sahip bir kemirgenden almaktadır. Bu ismin verilme sebebi ise tüy renginin ve yumuşaklığının bu şirin kemirgen hayvana benziyor olmasıdır. Chinchilla bazı kedi ırk kuruluşlarına göre ayrı bir cins olarak tarif edilirken bazıları ise ayrı bir cins olduğunu reddediyor. Tamamen insan odaklı olan bu şirin, güzel kediler insanlar için deyim yerindeyse tam bir dost oluyorlar.

Chinchilla kedisi insan ırkı tarafından geliştirilen en eski kedi cinslerinden birisidir. Bu cinsin serüveni ise 1882 senesinde Chinnie isimli bir kedi dostumuzla başlamıştır. Mavi bir İran kedisi ve cinsi bilinmeyen bir kedinin birleşmesi sonucu dünyaya gelen Chinnie, gümüş renkli bir tekir ile çiftleştirildi ve doğan yavrularından bir tanesi ilk Chinchilla erkeğini doğurmuştur. Bu şekilde ortaya çıkan Chinchilla kedisi cinsi, bugün ise dünyamızda çok popüler bir kedi cinsidir.

chinchilla

chinchilla

Chinchilla Kedisinin Özellikleri

Bu cinsin sahip olduğu en ilginç özelliklerden biri ise doğduklarında çok koyu renkli olmalarıdır. Bu koyu renkli hatta neredeyse siyah tüylerle dünyaya gelen yavruların tüylerinin rengi büyüdükçe açılmaktadır. Chinchilla kedisinin bu koyu tüyleri zamanla açılarak beyaz hale gelmektedir ve üzerinde gümüş ve altın rengi gölgeler oluşmaktadır. Chinchilla kedisinin en güzel özelliği işte bu sahip olduğu eşsiz güzellikteki tüyleridir. Chinchilla İran kedisinin bir versiyonu olarak görülmekte olsa da yüzleri İran kedileri kadar basık değildir ve gözleri de olabildiğince büyüktür. Bu olağanüstü güzel gözleri ise mavi, yeşil ya da zümrüt yeşilidir. Hepsi ise siyah sürmelidir.

Chinchilla kedisinin gözleri için büyüleyici güzellikte olduğunu söylemek pek yanlış bir tanım olmaz. Çok etkileyici bir güzelliktedir. Orta büyüklükte diyebileceğimiz bu kedi cinsinin, sahip olduğu ortalama ömür 13 ile 15 sene arasındadır. Genel olarak sağlıklı bir kedi cinsi olan Chinchilla kedisi, tüm İran kedilerinde olduğu gibi polikistik böbrek hastalığına meyillidir. Bunun yanında göz kanallarında tıkanma ve tüy topakları gibi sorunları da olabilmektedir. Kedilerde en sık görülen kalp hastalıklarından birisi olarak bilinen kardiyomiyopati de Chinchilla kedi cinsini etkileyebilen hastalıklardandır.

Originally posted 2020-10-28 21:01:36.

Paylaş:
Kategori:Pratik Bilgiler
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Habeş Kedisi ve Bakımı
SONRAKİ PAYLAŞIM
Scottish Fold Kedi Irkı

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN