15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
Ev Kedisi Aşı Takvimi

Ev Kedisi Aşı Takvimi

Ev Kedisi Aşı Takvimi

Çok temiz canlılar olmasına karşın doğal özellikleri gereğince insanların pek alışık olmadığı bakteri ve zararlıları eve getirebildiğinden evde kedi beslemek istendiğinde mutlaka aşıları yaptırılmalıdır. Bu kedi aşıları sadece sahibinin korunması için değil aynı zamanda da kedinin çevresel faktörlere ve hastalıklara karşı direnç kazanarak, daha sağlıklı bir gelişim gerçekleştirebilmeleri açısından çok büyük bir önem arz etmektedir. Parazitler, bakteriler ve genel sağlık sorunlarına karşı yapılan bu kedi aşılarının, evde beslenecek her kedi için mutlaka yaptırılması hem onun hem de sahibinin sağlığı açısından çok büyük bir önem taşımaktadır.

Kedi Aşısı Yaptırılmalı mı?

Pek çok kedi sahibi, kedisinin sürekli evde olması ve dışarıyla bağlantısının bulunmaması nedeni ile aşı yaptırmayı tercih etmemektedir. Ancak evde kedi beslemek ile ilgili en temel kural, kedilerin aşılarının yaptırılmalıdır. Hem kedinin sağlıklı gelişimi ve çeşitli kedi hastalıklarına karşı korunması hem de sahibinin kedisinden gelebilecek risklere karşı korunması açısından büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle periyodik olarak mutlaka kedilerin iç ve dış parazit aşılarının yaptırılmasına önem gösterilmelidir. Parazitler hem kedinin hem de sahibinin sağlığı açısından oldukça ciddi riskler teşkil etmektedir. Bu nedenle uzman veteriner hekim aracılığı ile kedilerin yapılması gereken aşılarının yaptırılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Kedi Aşıları Ne Zaman Yapılır?

Evde kedi beslemek istendiği takdirde mutlaka uzman veteriner hekimler tarafından belirlenmiş olan aşılarının yaptırılması gerekmektedir. Kedilerde aşı uygulamaları ilk 6 hafta sonunda başlamaktadır. 2 ayda bir tekrarlanacak şekilde 6 ile 8 haftalık kedilerde iç ve dış parazit aşısı yapılır. 8 ile 10 haftalık kediler için karma aşı yapılmaktadır. 9 ile 11 haftalık olan kedilerde ciddi risk olan gençlik hastalığın karşı gençlik aşısı yaptırılmalıdır. 12. Haftasını doldurmuş olan kediler için daha önce yapılmış olan karma aşının tekrarının yaptırılması gerekmektedir. 13. Haftayı dolduran kedilerde ise gençlik hastalığı riskine karşı mutlaka gençlik aşısı tekrarının yaptırılmış olması gerekmektedir. Son olarak ise 14.haftayı dolduran kedilerde kuduz aşısı yaptırılması hem onun hem de sahibinin sağlığı açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Originally posted 2020-11-19 11:47:30.

Paylaş:
Kategori:Sağlık
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Ankara Kedi Sahiplendirme
SONRAKİ PAYLAŞIM
Proplan Kedi Maması

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN