15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
kedi cinsleri

EVİNİZİ PAYLAŞABİLECEĞİNİZ 16 KEDİ CİNSİ

EVİNİZİ PAYLAŞABİLECEĞİNİZ 16 KEDİ CİNSİ

Kedi cinsleri tüy, karakter, beslenme ve davranış gibi özelliklere bağlı değişkenlik göstermektedir. Dünya üzerinde bilinen ve gözlemlenen 80 kedi türü bulunmaktadır.

Evinizi Paylaşabileceğiniz Kedilerin Bazı Özellikleri

Akıl almaz zekaları ve ıslak burunları ile kahkaha garantili oyunlar sergileyen minik tüylü dostlarımızın aslında 80 civarında türü olduğunu bilmek sizi şaşırtmış olsa gerek. Sımsıcak kalplerinde, mırıl mırıl düşlerinde yer aldığınız veya sokakta üşürken gördüğünüzde hüzne boğulduğunuz sevimli dostlarımızla bir gelecek mi düşünüyorsunuz? Uzun yıllar bir arada yaşayabileceğiniz bir dost sahiplenmek için belirli bir türe arayanlara zeka, sevecenlik gibi birçok üstün özellik barındıran ırkları incelemek faydalı olacaktır.

EVİNİZİ PAYLAŞABİLECEĞİNİZ 16 KEDİ CİNSİ

 1. Amerikan Wirehair

Amerikan Wirehair kedi cinsi gergin, kaygan ve yumuşacık bir kürke, çıkık elmacık kemiklerine, yuvarlak başta şaşkın bakışlı gözlere sahiptir. Varsa yoksa sahibim diyen minik dostumuz mizacı, komiklikleri ve ilgiden hoşlanmaları neticesinde daima kucağınızda veya peşinizde olacaktır. Herhangi bir genetik rahatsızlık barındırmayan Wirehair köpek, kedi, kuşlarla dahi iyi geçinmektedir. Çocuklu aileler için idealdir.

ankara kedisi

 1. Ankara Kedisi

Uzun beyaz postu ve boncuk gözleri ile kolayca evin bir ferdi olarak kabul görmektedir.  Türkiye’nin safkanı olan tür Avrupa ülkelerinde Angora olarak anılmaktadır. Oyunculuğu, su severliği, hızı ve sevecenliği ile 12-18 yıl yanınızda olma ihtimali barındırmaktadır.

EVİNİZİ PAYLAŞABİLECEĞİNİZ 16 KEDİ CİNSİ

 1. Balinese Kedisi

Siyam cinsinden geliştirilen kedi cinsi eğlenceli, konuşkan ve ilgi çekici hareket sergileme özellikleri ile aileler tarafından istenilen bir dosttur. En akıllı kedi türü listesinde üstlerde olan Balinese bazı kalıtsal sorunlar taşımaktadır.

bengal kedisi

 1. Bengal Kedisi

Yormayı ve yorulmayı oldukça seven kedi türü açık hava ve etkileşimli oyunlardan hoşlanmaktadır. Zeka bakımından evrensel anlamda ilk sıralarda yer almakta ve her şeyi çabuk kavramaktadır.

birman kedisi

 1. Birman Kedisi

Siyam, Ankara ve İran kedisinin çiftleşmesi sonucu oluştuğu düşünülen kutsal kabul gören ender bir kedi türüdür. 16 yıl ömür sürebildiği bilinen Birman kedisi vahşi görünümüne rağmen zarif bir karaktere sahiptir.

EVİNİZİ PAYLAŞABİLECEĞİNİZ 16 KEDİ CİNSİ

 1. Bombay Kedisi

Amerikan Shorthair ve Samur kedi cinsi birleşiminden meydana gelmiştir. Siyah parlak bir görünüm ile adeta şıklığı ile dikkatleri üzerine toplamaktadır. Özgüveni ve aile fertleri ile bağı oldukça yüksek olmasının yanı sıra mükemmel bir oyuncudur.

EVİNİZİ PAYLAŞABİLECEĞİNİZ 16 KEDİ CİNSİ

 1. British Shorthair

Safkan olan Bristish Shorthair pelüş ayı görünümüne sahiptir.  Neredeyse tüm evcil hayvanlar ile dostluk kurabilen bu kedi türü sürekli yeni şeyler öğrenmektedir. Oldukça zeki olmasının yanı sıra öğün gecikmesi durumunda huysuzluk çıkarmaktadır. Su ile oynamaya bayılan British Shorthair banyo yaparken sorun yaşatmamaktadır. İnsanları seven, eğitilmekten hoşlanan dostumuz 20 yıla yakın yanımızda yaşama ihtimaline sahiptir.

EVİNİZİ PAYLAŞABİLECEĞİNİZ 16 KEDİ CİNSİ

 1. Fars Kedisi

Katlı bir deri, uzun yumuşak tüyleri ve sevimli yüz ifadeleri ile oldukça sevilen bir kedi türüdür. Duygusal ancak keskin bir zeka sahibi olduğu bilinen Fars kedisi için konfor oldukça önemlidir. Diğer evcil hayvanlarla geçinebilen, çocuklarınızla anlaşabilen ve sahibiyle göz kontağı kurabilen bu tür zahmetli bir bakım gerektirmektedir.

EVİNİZİ PAYLAŞABİLECEĞİNİZ 16 KEDİ CİNSİ

 1. Havana Kedisi

Aile üyelerini şaşırtmayı, onlardan biri ile uyumayı, naif dokunuşları ve şaşkın bakışları ile bir şeyler anlatmayı asla unutmayan bir kedi türü olan Havananın çocuklar ile iletişimi mükemmeldir. Sadakati ve neşeli yaramazlıkları ile unutulmaz bir 15 yıl geçireceğinizden şüpheniz olmasın.

EVİNİZİ PAYLAŞABİLECEĞİNİZ 16 KEDİ CİNSİ

 1. Korat

Uğur getirdiğine inanılan Tayland’a özgü bu kedi türü aile fertlerine son derece bağlıdır. Seyahat etmek, oyun oynamak, çocuklara sahip çıkmak ve son derece atletik yapısı ile avcılık özelliğini sergilemek ilgi alanlarını oluşturmaktadır.

EVİNİZİ PAYLAŞABİLECEĞİNİZ 16 KEDİ CİNSİ

 1. Maine Coon

ABD’ne özgü olan kedi türü evrensel anlamda popülerliği bulunan, oldukça büyük ve kaslı bir vücuda sahip olan naif bir devdir. Suya bayıldığından büyük bir su kabına ihtiyaç duyulacağı unutulmamalıdır. Oyuncu kimliğinden ziyade aile fertlerine bağlı, samimi ve komik bir karaktere sahiptir. Bazı kalıtsal hastalıkların bulunmasına rağmen oldukça sağlıklıdır.

EVİNİZİ PAYLAŞABİLECEĞİNİZ 16 KEDİ CİNSİ

 1. Mavi Rus Kedisi

Naif bir görüntüye sahip olan yeşil gözlü dostumuz genelde gri-mavi renklerin tonlarını taşımaktadır. Kas oranı yüksek bir vücuda sahip olan Mavi Rus kedisi, enerjik sayılabilen bir ırktır. Özellikle çocuklara karşı üstün bir anlayış sergilemektedir. Oldukça sağlıklı olan bu kedi türü keskin bir zekaya ve sahip olduğu aileye bağlıdır. Doğru beslenme ile yaşamsal faaliyetlerini 20 yıla yakın sürdürmektedir.

EVİNİZİ PAYLAŞABİLECEĞİNİZ 16 KEDİ CİNSİ

 1. Ragdoll Kedisi

Siyam ve Ankara kedisi ile son derece benzer özelliklere sahiptir. ABD’nde popülerlik bakımından ikinci sırada yer almaktadır. 17-18 kg olabilme ihtimaline karşın doğru beslenmesi hayati önem taşımaktadır.

EVİNİZİ PAYLAŞABİLECEĞİNİZ 16 KEDİ CİNSİ

 1. Scottish Fold

Şaşkın bakışlı, aşağı yönelen kulakları ve sakin tavırları ile evinize huzur getirecek bir kedi türüdür. Rutinlerden hoşlanan Scottish Fold oturmayı bilen, suyu ve dostlarını seven bir kedidir. FD geni nedeni ile kalıtsal olan eklem ve böbrek hastalığı, dişlerinin fırçalanma gereksinimi gibi bakım faaliyetleri gerçekleştirildiği takdirde 15 yıla yakın yaşam beklentisi mevcuttur.

siyam kedisi

 1. Siyam Kedisi

Yalnızlığı hiç sevmeyen Taylandlı dostumuz kutsal kabul edilen bir kedi türüdür. Sahibi ile diyalog kurma özelliğinin yanı sıra masmavi gözleri ile çevresini büyüleyen siyam kedisi yediden yetmişe her canlı ile anlaşmakta ve oyuncu kimliğini konuşturmaktadır. Bazı kalıtsal hastalıkları bulunan Siyam kedisi doğru koşulların sağlanmasıyla birlikte 15-20 yıl yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmektedir.

EVİNİZİ PAYLAŞABİLECEĞİNİZ 16 KEDİ CİNSİ

 1. Van Kedisi

Suda yüzmek ve dahi köpüklü duş almaktan hoşlanan Van kedisi bağımsız bir kimliğe sahiptir. Kaslı vücut yapısı nedeni ile 18 kilograma ulaşabilen bu kedi türü dikkatli beslenmelidir. Güven sağlayana dek temkinli bir aile bağı mevcuttur.

Originally posted 2020-11-18 20:07:46.

Paylaş:
Kategori:Pratik Bilgiler
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Kedilerin Beslenmesinde 6 Altın Tavsiye
SONRAKİ PAYLAŞIM
Ev Kedisi Aşı Takvimi

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN