15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
kedi tüy bakımı

Kedi Tüy Bakımı

Kedi Tüy Bakımı

Bu makalemizde kedi tüy bakımı hakkında bilgilerimizi paylaşacağız.

Doğası gereği kediler çok temizdir.Tipik bir kedi, günde 5 saat kendi bakımına zaman ayırır.Ama bazen en titiz kedilerin bile makyaj yapması gerekiyor.

Kedi Tüy Bakımı

Kedinize düzenli olarak bakım yapmanın faydalarından bazıları:

1- Kedinizin tüylerini, cildini temiz ve iyi durumda tutun.
2- Kıyafet ve mobilyalarınızdaki kıl miktarını azaltın.
3- Tüy yumaklarını en az seviyede tutmaya çalışın.
4- Keskin tırnaklardan kaynaklanan hasarı ve yaralanmayı azaltın.
5- Sağlık problemlerini (yaralar, pire, keneler, topaklar, döküntüler, kilo kaybı, iç ayak tırnakları, kulak enfeksiyonu) ciddileşmeden önce farketmeye çalışın.
6- Kedinize vakit ayırmayı ihmal etmeyin.

Ne sıklıkla kedi tüy bakımı yapılmalıdır?

Ne sıklıkta olduğu kedinizin türüne ve cinsine göre değişiklik göstermektedir.Kısa ve orta tüylü kediler genellikle ölü tüyleri temizlemek ve cilt yağlarını yeniden kazanmak için haftalık fırçalanmalıdır.Kısa tüyleri olan kedilerin, yıkanmadıkları ve sağlık nedeniyle kendilerini temizleyemedikleri sürece yıkanmaları gerekir. Uzun tüylü kedilerde ise durum daha farklıdır.Örneğin İran kedileri günlük düzenli olarak fırçalanmalıdır.Uzun tüyleri temiz tutmak için her ay veya iki ayda bir yıkanmaları gerekir.Ayak tırnakları ise en hafta bir kere kesilmelidir.Uzun aralıklarla kesme işlemini uygularsanız kediniz daha çok huysuzlanabilir.Bu nedenle kesilebilecek seviyeye geldikçe kesiniz.

kedi tarağı

Tüy Bakımı

Bazı kediler bakımlı olmaya bayılırken, bazıları için alışması biraz zaman alabilir. En iyi sonuçlar için, hem sizin hem de kedinizin rahatladığı bir zaman seçin. İlk önce kısa kısa seanslarla başlayın ve zaman geçtikçe daha uzun şekilde fırçalayabilirsiniz. Kedinizi elinizle okşayarak başlayın,ardından fırçaya veya tarakla devam edin. Göbek, kalçalar, kuyruk ve kulaklar gibi hassas bölgelerde nazik olun. Her zaman kürkün uzadığı yönde tarayın. İyi davranışı için kedinizi ödüllendirmeyi ihmal etmeyin.

Piyasada birçok bakım aracı vardır ve kediniz için en iyi olanı denemeler yaparak bulabilirsiniz.Uzun tüylü kediler için, geniş dişli bir tarak ile başlamak iyidir.Bu ölü deri kalıntılarını çözer ve temizler.Ardından pürüzsüz bir fırça, kedi tarağı veya tımar eldiveni kullanarak tüyleri yumuşatabilirsiniz.

Tüyler genellikle uzun tüylü kedilerde problemdir.Geniş dişi taraklar ile tüylerin uzadığı yönde içten dışa doğru tarayınız.Tüyler taranamayacak derecede uzadığı zaman lütfen veterinerinize danışınız.Lütfen tüyleri kesme işini profesyonellere bırakın.Kedilerin cildi çok hassas olduğu için kolay bir şekilde cildi zedeleyebilirsiniz.

Kısa tüylü kediler genellikle yumuşak bir fırça ile taranır ve bunu bir güderi takip eder. Rex kaplı kediler gibi hassas tüylü kedilerin bazıları sadece hafif bir güderi veya el ovması gerektirir.

Pire taraklarının yalnızca tüylerde ki pire ve kiri temizlemek için değil, aynı zamanda hem kısa hem de uzun tüylü kedilerde ölü tüyleri temizlek için de işe yaradığını ve tüylerin artıklarının temizlemesine yardımcı olmak için kullanılabileceğini unutmayın.

Kedinizin bakımı hakkında daha çok bilgi için “bakım” kategorimize göz atabilirsiniz.

Originally posted 2020-11-14 20:46:10.

Paylaş:
Kategori:Bakım, Sağlık
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
British Shorthair Tarihi!
SONRAKİ PAYLAŞIM
Kedilerde Bitlenme ve Tedavi

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN