15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
kedilerde-epilepsi

Kedilerde Epilepsi Tedavisi

Kedilerde Epilepsi Tedavisi

İnsanlarda da hayvan dostlarımızda da epilepsi, ciddi ve yaşamsal riski bulunan bir sinir sistemi hastalığı olarak seyreder. Kedilerde epilepsi ataklar yoluyla kendisini gösterebilir, ancak bu ataklar bazen çok şiddetli ve kolay gözlemlenebilir olabiliyorsa da, bazen fark edilmesi güç nispeten düşük şiddetlerde de gerçekleşebiliyor. Doğal görünen ve çok hareketli bir oyun oynarken aniden durgunlaşma, kolay yorulma gibi belirtiler sıkça nörolojik bir sorun işaret eder. Ancak bu belirtiler doğal bir yorgunluk veya kedi her zaman uyur gibi sloganlar eşliğinde fark edilmeyebilir. Atakların fark edilmemesi, zamanla üst üste gelmesine ve bu sırada 15-20 dakika içerisinde gelen ataklar nedeniyle dostumuzun yaşamını kaybetmesi gibi bir sonuçla bile karşılaşmamıza neden olabilir.

Erken Teşhis Tüm Hastalıklar İçin Önemli

Kedinizde bir atak ya da kriz gördüğünüzde, bunun mutlaka bir nedeni olduğunu bilmeniz önemlidir. Bazı nörolojik sorunlar, epilepsi hastalığıyla benzer veya aynı belirtiler de gösterebilir. Bu sebeple bir defa karşılaştığınız bir tuhaflığı es geçmemeli, teyit etmek için ikincisinin gerçekleşmesini beklemeden, hemen bir nörolojik muayeneden geçirmelisiniz. Kedilerde epilepsi diğer tüm hastalıklar gibi, erken teşhis edildiğinde, yaşamsal riski tamamen ortadan kaldıran tedavi yöntemlerine sahiptir. Kedinin yaşamı boyunca sürecek uzun ve zorlu bir tedavi sürecine uyulduğunda, dostumuzun mutlu ve sorunsuz ve hatta uzun bir yaşam sürdürmesi de sağlanabilir.

Kedilerde Epilepsi Tedavisi

Kedilerde epilepsi tedavisi, genellikle ilaçlar yoluyla gerçekleştiriliyor. Ancak dozun arttırılması, ne kadar olacağı, hangi sürede hangi ilaçlara ihtiyaç duyulacağı gibi sorular, ancak sürekli olarak veteriner hekimin kontrolüyle ve hastalığın seyrine göre gerçekleşir. Bu sebeple epilepsi teşhisi konulmuş kedinizin, mutlaka bir veteriner ile uzun süreli ilişki içerisinde olması zorunludur. Sürekli kontrol altında tutulması halinde ve aynı zamanda ilaçlarını da zamanında alması halinde, kediniz sorunsuz bir yaşam sürdürebilir. Yaşamının kısalmasında tedavi uygulandığında epilepsinin herhangi bir katkısı da olmaz. Ancak böyle bir tedavi he zorlu ve hem de görece bir şekilde pahalı olduğu için, hayvan dostlarının bir bölümü tarafından ihmal edilir. Ancak bu ihmal, elbette daha güçlü ataklara neden olur ve bu ataklar sonucunda veterinere tekrar başvurulur.

Originally posted 2021-01-12 13:44:17.

Paylaş:
Kategori:Sağlık
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Ankara’da Kedi Sahiplendirme
SONRAKİ PAYLAŞIM
Kedi Tırmalama Tahtası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN