15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
iştahsızlık

Kedilerde İştahsızlık Nedenleri

Kedilerde İştahsızlık

Kedilerde iştahsızlık, sağlık sorunlarının oluşumunu tetikleyecek bir etmen olduğu gibi aynı zamanda sağlık sorununa bağlı olarak görülebilir. Kedilerde iştahsızlık olup olmadığını öğrenmek için davranışları gözlemlenmelidir. 8 saatlik süre boyunca hiçbir besine karşı ilgi duymayan kediler, iştahsız olarak nitelendirilebilirler. Kedilerin 24 saat sürelik zaman zarfında beslenmemeleri ciddi sağlık sorunlarının başlangıcı olabileceğinden dolayı, 8 saatin ardından yemek düzenleri yerinde değilse müdahale gerçekleştirilmelidir.

Kedilerde İştahsızlık Nedenleri

Besin Değişikliği: Beslenme konusunda seçici olabilen kediler için normal beslenme düzeninin dışına çıkıldığında iştahsızlık görülebilir. Mama değişikliklerinin ani olarak yapılması, kedilerin iştahsızlık problemi ile karşı karşıya kalmalarına yol açabilir. Besin değişikliği kademeli olarak gerçekleştirilmesi gereken bir süreçtir.

Stres: Kedilerde stres, iştahsızlığa neden olabilir. Stres oluşumuna bağlı olarak görülen iştahsızlıklar kolay çözülebilen bir problem olmasıyla beraber yeterli ilgi gösterildiğinde düzene sokulabilir.

Çene Kasları Sorunlar: Çiğnemenin gerçekleştirileceği kaslarda meydana gelen problemler sebebiyle kedilerde iştahsızlık durumu oluşabilir. Çiğneme güçlüğü yaşayan kediler, yemeklere karşı isteksizlik görülebilir.

Burun Hastalıkları: Kediler besinlerini önce koklayarak ardından yiyen canlılar olduklarından dolayı burun hastalıkları sebebiyle iştahsızlık sorunu ortaya çıkabilir. Kediler, besinlerini koklayamadıkları durumlarda yemek ihtiyacına karşı duyarsız hale gelirler.

Solunum Yolu Hastalıkları: Solunum sistemi hastalıkları kediler için rahatsız edici en önemli hastalıklar arasında yer alır. Besin tüketimlerini gerçekleştirdikleri zaman diliminde solunum yolu hastalıkları sebebiyle zorlanma görülebildiğinden dolayı iştahsızlık oluşabilir.

 

Originally posted 2020-10-13 12:03:55.

Paylaş:
Kategori:Beslenme
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Kedilerde Karma Aşı Önemi
SONRAKİ PAYLAŞIM
Kedi Maması Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN