15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
kedi kumu

Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Kedi Eğitimi

Kedi eğitimi köpeklere göre biraz daha zordur. Özellikle erişkin kedilerde bunu başarmak çok da kolay olmamaktadır. Bu nedenle de kedi eğitimine genç yaşta başlamak sonrası için daha kolay olacaktır. Kediler atlamayı zıplamayı ve oyun oynamayı çok seven hayvanlardır. Bu nedenle de evin belli alanlarına girip çıkabilmektedir. Tezgah üstlerinde, tuvalet arkalarında gezen kediler ev halkı için sağlık konusunda olumsuzluk teşkil etmektedir. Kediler söyleneni çabuk anlamakta ve kavramaktadır. Bu nedenle sürekli istenmeyen alanlara giren kedilere engel olabilmek için belli şeyler uygulamak gerekmektedir.

Kedi eğitimi sağlanırken kesinlikle şiddet gösterilmemelidir. Özellikle yasaklı bölgelerin istila edilmemesi için kediler bir defa sert bir şekilde “hayır” dedikten sonra gözlerinin içine bakmak, sahibinin ondan daha etkin olduğunu göstermek için önemli bir adımdır. Kedi bunu her yaptığında bu davranış tekrar edilmelidir. Aksi takdirde kediler kendi istedikleri gibi hareket etmeye devam edecektir.

Tuvalet Eğitimi

Kedi eğitimi konusunda bir diğer faktör ise tuvalet eğitimidir. Kuma dışkılamayı seven kediler bu içgüdülerinden vazgeçmemektedir. Eve yeni gelen bir kedi alışana kadar halıya ya da evin belli köşelerine idrarını yapabilmekte ya da dışkılayabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için kedi kumu kediye koklatılmalı ve evde yeri değişmeyecek bir noktaya sabitlenmelidir. Kediler bir süre sonra tuvaletlerinin yerini kavrayacak ve tuvaletleri dışında farklı bir alana tuvaletlerini yapmamaya özen gösterecektir.

Originally posted 2020-10-10 14:17:44.

Paylaş:
Kategori:Eğitim
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Kedilerde Beslenme Nasıl Olmalıdır ?
SONRAKİ PAYLAŞIM
Enjoy Kedi Maması Özellikleri

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN