15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
Kedilerin Dişleri Nasıl Temizlenir?

Kedilerin Dişleri Nasıl Temizlenir?

Kedilerin Dişleri Nasıl Temizlenir?

Kedilerin dişlerini temizlemek, bakım rutininin önemli bir parçası olmalıdır. Kedinizin dişlerini özel evcil hayvan tasarımlı diş fırçası ve diş macunu ile fırçalamak, ağızda yetişebilecek plak ve bakterileri giderir ve evcil hayvanınızın ağız ve genel sağlığını olumlu yönde etkiler. Daha önce dişleri temizlenmemiş yetişkin bir kedinin dişlerini temizlemek zor olabilir. Ancak birkaç pratik seanstan sonra, hem siz hem de kediniz buna alışmalısınız. Sağlıklı dişler ve diş etlerinin sağlığı için kedinizin dişlerini günlük (veya en azından haftada bir) fırçalamaya çalışın.

Bölüm 1 :Diş Temizleme İçin Hazırlık

Kedilerin Dişleri Nasıl Temizlenir?

1-Veterineri ziyaret et. Bir veteriner kedinizin bir plak veya tartar birikmesi olup olmadığını onaylayabilecektir. Plak fırçalanarak temizlenebilir, ancak tartar oluşumunu engellemek için özel aletlerin kullanılması gerekir ve sadece bir veteriner ofisinde yapılabilir.

– Ayrıca, veteriner kedinizin genel ağız sağlığını değerlendirebilir ve hayvanın dişlerini fırçalamanın güvenli olup olmadığını size söyleyebilmelidir.

– Veterineriniz ayrıca, kediniz için güvenli ve etkili olacak ağız sağlığı bakım ürünleri önerebilmelidir.

Kedilerin Dişleri Nasıl Temizlenir?

2-Sarf malzemelerinizi satın alın. Temel malzemeleriniz yumuşak kıllı evcil haycan diş fırçası ve evcil hayvan güvenli diş macunu olmalıdır. Diş macunundaki florid onlar için toksik olduğundan, insan diş macunu kullanamazsınız. Ayrıca bir kedi diş fırçası gerekir.

– Ksilitol (tatlandırıcı) içeren herhangi bir diş macunu bir kedi için ölümcül olabilir.

– Aslında doğru diş macunu ve diş fırçası da dahil olmak üzere bir evcil hayvan diş setini evcil hayvan dükkanından veya veterinerinizden satın alabilirsiniz.

Kedilerin Dişleri Nasıl Temizlenir?

Kedinize diş macununu uygulayın.

3-Kedinize diş macununu uygulayın. Diş fırçalamaya birkaç gün içinde ideal olarak yavaşça başlayın. Bu, kedinizin rahat kalmasına ve neyle karşılaşacağını bilmesine yardımcı olabilir, böylece korkmayacak ve mücadele etme olasılığı daha düşük olacaktır.

– Başlamak için, parmak ucunuza bir miktar diş macunu koyun ve kedinizin yalamasını sağlayın. Ertesi gün, aynısını yapın ve parmağınızı kedinizin üst dişlerinin diş etleri boyunca gezdirin. Ertesi gün, diş macununu diş fırçasına koyun ve kedinizin yalamasını sağlayın.

– Kediler, insanlar gibi, lezzet tercihlerine sahiptir. Fırçalama seansınızı olabildiğince sorunsuz yapmak için, kedinizin diğerinden daha fazla tercih edebileceğini görmek için birden fazla diş macunu türü satın almanız akıllıca olabilir.

Kedilerin Dişleri Nasıl Temizlenir?

Kedinizi diş fırçasına alıştırın.

4-Kedinizi diş fırçasına alıştırın. Kedinin, dişlerini temizlemeden önce diş fırçası ile etkileşime girmesi, fırçanın etrafında daha rahat olmasını sağlar. Çoğu kedi, yanaklarını ve diş etlerini kokuları ile işaretlemek için nesnelerin yüzeyi boyunca ovalar ve esasen kendileri olduğunu iddia eder.

– Kedinizin diş fırçasını onun gibi işaretlemesine izin verin ve ağzında kullanmaya çalışmadan önce ağzına dolaştırmaya alıştırın. Fırçayla günde en az bir kez yirmi dakika boyunca iki veya üç gün boyunca erişmesine izin vermek, kullanımdan önce temizleme aparatında daha rahat olmasına izin vermelidir.

– Birden fazla kediniz varsa, her bir hayvanın kendi diş fırçasına sahip olduğundan ve aynı diş fırçasını birden fazla kedi üzerinde kullanılmadığından emin olun.

Kedilerin Dişleri Nasıl Temizlenir?

Kedinizi olumlu davranışı için ödüllendirin.

5-Kedinizi olumlu davranışı için ödüllendirin. Kedinizi diş fırçası ve diş macununa alıştırırken, diş temizleme aletleriyle etkileşime girdikten sonra onu küçük bir yiyecek veya favori bir oyuncakla ödüllendirdiğinizden emin olun.

 

Kedinizin sağlığıyla ilgili olarak daha fazla bilgi edinmek için “sağlık” kategorimize göz atabilirsiniz.

Originally posted 2020-11-05 20:52:47.

Paylaş:
Kategori:Bakım, Sağlık
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Kedi Kakası Temizliği İçin 2 İpucu
SONRAKİ PAYLAŞIM
Kedinizi Taşıma Kutusu’na Alıştırmanın Yolları!

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN