15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
sibirya kedisi

Beyaz Kedi Cinsleri

Beyaz Kedi Cinsleri

İnsanlığın varlığından beri yanında olan hayvanlardan bazıları zamanla evcilleşerek bizlere dost olmayı başarmıştır ve bu hayvanların içerisinde sıkça karşılaştığımız tür ise kedidir. Ancak kedilerde kendi aralarında çeşitlendirilir ve genel olarak beyaz kedi cinsleri olarak bilinen türler diğerlerinden daha fazla dikkat çekici özelliğe sahiptir.

Türleri Ele Alalım

Beyaz kedi cinsleri konusunu ele alırsak karşımıza farklı bölgelerde yaşayan ve özellikleri bazen değişen ve bazen de benzeyen türler karşımıza çıkar. Gelelim türlere;

Ankara Kedisi

Adından da anlaşılacağı üzere Ankara yöresine ait ve uzun tüylü kedilerin atası olan bu kedi Avrupa’da Angora kedisi olarak da bilinir. En belirgin özellikleri beyaz uzun tüyleri ile masmavi gözleridir ayrıca zeki, enerjik ve sevecen kişiliği ile daima sahiplerine bağlıdırlar.

Birman Kedisi

Beyaz kedi cinsleri grubuna dâhil edebileceğimiz başka bir türde birman kedisidir, bir efsaneye göre düzgün görünüşü ile bir tanrıçanın hediyesi olan bu kedi bazı kültürlerde kutsallık özelliği taşır. Kalın ayaklı ve güçlü pençeli bu hayvan kendi türleri arasında oldukça popülerdir, oldukça zeki yapısı ile de çevresindeki olan bitenlere hâkimdir.

Cornish Rex

İlk olarak 1950’lerde Cornwall’daki küçük bir kasabada üretilen bu kediler vücut şekli ile ve derilerindeki katlar ile dikkat çekmektedir. Uzun arka bacakları ile oldukça atletik bir yapıya sahipken kırılgan ve nazik duruşları ile sevilirler, sadece sahipleri ile vakit geçirmekten hoşlanırlar.

Ragamuffin

Beyaz kedi cinsleri grubunda inceleyebileceğimiz başka bir hayvanda ragamuffindir, himalayan ve evcil kedilerin çiftleştirilmesi ile oluşan bu kedi türü arkadaş canlısı olma özelliği ile kucakta yatmaya bayılan cinstendir. Yalnızlığı sevmeyen bu kediler yeme konusunda da kendilerine hâkim olamazlar.

Van Kedisi

Van gölü çevresinde rastlanan bu muhteşem kediler bir efsaneye göre Nuh’un gemisinden aşağı bırakılan bir türdür, belirgin özelliği ise saf beyaz tüyleri ve birbirinden farklı göz renkleridir. Her ne kadar narin görünseler de güçlü kişiliğe sahiptirler.

Geleneksel İran Kedisi

Beyaz kedi cinsleri listemizde sırada İran kedisi yer almaktadır, bilinen en eski ırklar arasında yer alır. Pek zeki sayılmasalar da evcilleştirme konusunda iyidirler ve sadık yapıları ile tam bir evcil hayvan özelliğine sahiptirler.

Khao Manee

Görünüş itibari ile Van kedisine benzese de Tayland’da görülür ve akıbeti 1350 Yıllarına dayanır. İnsan odaklı bu kediler tam bir dost canlısı olarak bilinir.

Sibirya Kedisi

Beyaz kedi cinsleri listesine adına yazdırabilen bir başka türde Sibirya kedisidir. Bur ırklarda farklı renklerde görülebilir.

Munchkin

Tam olarak beyaz sayılmasalar da beyaz kedi cinsleri grubuna dâhil edilebilir bir türdür, kısa bacakları ile dikkatleri üzerlerine çekmeyi başarırlar.

 

Daha fazla pratik bilgi için “Pratik Bilgiler” kategorimize göz atınız.

Facebook ve instagram sayfalarımızı takip etmeye unutmayın!

Originally posted 2020-12-03 22:27:20.

Paylaş:
Kategori:Uncategorized
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Erkek Kedi İsimleri
SONRAKİ PAYLAŞIM
Kedi Sahiplenme Nasıl Yapılmalıdır?

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN