15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
kedi sahiplenme

Kedi Sahiplenme Nasıl Yapılmalıdır?

Kedi Sahiplenme Nasıl Yapılmalıdır?

Günümüzde birçok kişinin, özellikle yalnız yaşayan insanların evcil bir hayvan sahiplenme oranları oldukça fazladır. Çoğu insan evcil hayvan sahiplenme konusunda kediden yana tercih yapar. Evinizin kapılarını yeni bir canlıya açmak, hissedebileceğiniz en tatlı duygulardır. Sorumluluğun tamamen sizde olduğu ve bakımını sizin yapmanız gereken bu durum hem oldukça keyifli hem de üzerinde detaylı bir şekilde düşünülerek karar verilmesi gereken bir noktadır. Peki, kedi sahiplenme nasıl yapılmalıdır?

Eğer bu yazıyı okuyorsanız sizde evinize evcil bir arkadaş edinme kararı almışsınız demektir. Öncelikle şunu ifade etmek gerekir ki bu aşamada kedi sahiplenirken evinize bir ev arkadaşı alıyor gibi düşünmelisiniz. Çünkü kediler insandan çok mekanı sahiplenir ve mekanla bağ kurar. Bunu dikkate alarak karar vermeniz oldukça önemlidir.

Eviniz Onun İçin Hazır mı?

Ailenize katacağınız yeni aile ferdinin tuvalet ihtiyacı için daha önceden edinmiş olduğunuz kum kabına kum doldurabilirsiniz. Daha sonra evinizin uygun bir bölümüne bu kabı yerleştirebilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken konu kedi maması ve kedi kumunun birbirinden uzak köşelerde olmasıdır. Ayrıca kedinizin evdeki ilk gününde onun stresini azaltmak için çeşitli kedi oyuncakları da edinebilirsiniz. Böylece onlarla oynarken hem evi tanımış olacak hem stres altına girmemiş olacaktır.

Kedi Maması Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kedi maması edinme aşamasında kedinizin yaşını bilmeniz gerekir. Çünkü yetişkin veya yavru kedilerin yiyecekleri birbirinden farklıdır. Kedinizin hangi mama türünü yiyeceğini öğrenmek için sahiplendiğiniz yer ile iletişime geçerek bilgi edinebilirsiniz. Ya da veterinerinize danışarak kedinizin yaş ve karakteristik özellikleri hakkında bilgi edinip buna göre mama alımı yapabilirsiniz. Eğer kediniz yetişkin ve kısırsa buna uygun mama alımı yapmalısınız.

Kedilerin Alması Gereken Yiyecekler

Bu sevimli dostlarımızın doğal hayatta vücutlarına alması gereken bazı besinler bulunmaktadır.

  • Balık ve et proteini
  • Yağlı asitler
  • Vitamin
  • Mineral
  • Günde minimum 1 litre su
  • Çeşitli aminoasitler

Kedinizin bu besinleri alması daha sağlıklı bir ömür sürmesini sağlayacaktır.

Taşıma Çantaları Nasıl Olmalıdır?

Bazı durumlarda kedinizi evden çıkartmanız gerekir böyle bir durumda onu taşıyacak olan çantalar oldukça önemlidir. Bu çantaların havalandırma destekli, olabildiğince hafif, geniş bir tasarımı ve güvenlik kilidinin bulunması gerekmektedir. Bu şekilde yapacağınız taşımalarda kaza riskini en aza indirmiş olacaksınız.

 

Daha fazla pratik bilgi için “Pratik Bilgiler” kategorimize göz atınız.

Facebook ve instagram sayfalarımızı takip etmeye unutmayın!

Originally posted 2020-12-04 12:12:30.

Paylaş:
Kategori:Pratik Bilgiler
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Beyaz Kedi Cinsleri
SONRAKİ PAYLAŞIM
Kedi Fiyatları

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN