15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
genelsaglık

Kedi Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kedi Sağlığı

Kedi sağlığı;

Kediler, doğası gereği farklı hayvanlardır. Özellikle köpekler ile karakteristik özellikleri hemen ayrılabilmektedir. Kedilerin bakımı kadar sağlığı da oldukça önemlidir. Bu nedenle sahiplenilen ya da satın alınan bir kedinin tüm sağlık faktörleri göz önünde bulundurulmalıdır. Kedi sağlığı konusunda öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta aşılarının tam ve zamanında yapılmış olmasıdır. Kedi ve köpekler pek çok alana girip çıktıkları için belli bakterileri eve taşıyabilmektedir. Bu nedenle de kedilerin aşıları veteriner kontrolünde düzenli olarak sağlanmalıdır.

Kedilerin sağlığı göz önüne alındığında belli etmenler bulunmaktadır. Örneğin mırlama, pati bileme ya da oyun oynama gibi faktörler bir kedinin sağlıklı olduğunun göstergesidir. Bu hareketleri yapmayan ve daima bir köşede yatan kedilerin sağlığından şüphe etmek gerekmektedir. Kedilerde en çok rastlanılan hastalık piredir. Pire, kedilere gerçekten büyük rahatsızlık vermektedir. Bu nedenle bir pire tasması takılması kedilerin sağlığı için de olumlu olacaktır.

Bilinmesi Gerekenler

Kedi sağlığı göz önüne alındığında parazit durumu da mutlaka değerlendirilmelidir. Parazit, kedilere pek çok gıdadan geçebilmektedir. Bu nedenle de kedilerin parazit aşısının yapılıp yapılmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Kedilerde kısırlaştırma işleminin yapılması da olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Narkozun etkisinden çıkamayan pek çok kedi bu işlem sonrasında hayatını kaybetmektedir. Bu nedenle kedileri kısırlaştırmak yerine, doğal ortamda ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmak kedi sağlığı için daha olumlu bir davranış niteliğini de taşıyacaktır.

Originally posted 2020-10-15 20:07:25.

Paylaş:
Kategori:Sağlık
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Kedilerde Epilepsi Teşhisi Nasıl Konulur?
SONRAKİ PAYLAŞIM
Temel Kedi Eğitimi Nasıl Yapılır ?

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN