15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
Scottish Fold

Masum Bakışlı Sevimli Kedi Scottish Fold

Masum Bakışlı Sevimli Kedi Scottish Fold

Son yıllarda hayatımızın önemli bir parçası olan evcil hayvanlar özellikle çocukların da en sevdiği oyun arkadaşları olmaya başlamıştır. Evcil hayvanlar özellikle çocuklara sorumluluk almayı ve paylaşmayı küçük yaşlarda öğreten ailelerimizin önemli bireylerinden bir olmaya başlamıştır. Ülkemizde en çok beslenen evcil hayvanlardan biri de kedilerdir. Bakımı kolay ve akıllı kedilerin bazı cinsleri oynamayı ve kaynaşmayı severken bazıları da bağımsız ve bireysel olmayı tercih etmektedirler.

Atalarından birinin British Shorthair, diğerinin kim olduğu bilinmeyen Scottish Fold cinsi kediler sevimli ve masum bakışları ile hayatımızın en önemli parçalarından bir olmuştur. 1961 yılında İskoçya’da keşfedilen ve 1978 yılında CFA (Cat Fanciers Association) tarafından ödüllendirilen Scottish Fold cinsi kediler sonrasında daha çok tanınmış ve bilinir hale gelmiştir.

Scottish Fold Yavru

Özellikleri

Bu cins kedilerin en önemli özelliği içe doğru kıvrık olan kulaklarıdır. Önceleri enfeksiyon ve genetik bozukluklar nedeniyle oluşan bu kıvrık kulakları nedeniyle üretimi durdurulmuş olan bu cins kediler ile ilgili Amerika’da yapılan çalışmalar sonrasında üremesi tekrar başlatıldı. Uyumlu, sakin ve cana yakın olan Scottish Fold cinsi kediler orta irilikte ve yaklaşık 5 ile 8 kilo ağırlığında olmaktadır. Hemen hemen her tonda tüyleri vardır. Kısa ve ince kuyrukları sık, kısa ve ipeksi tüyleri vardır.

Tüy dökme problemi neredeyse hiç olmayan bu kedilerin kısa tüylü ve uzun tüylü iki cinsi vardır. Kısa tüylü olanların bakımı daha kolaydır. Uzun türlü olan cinslerin ise haftada iki kez taramak gerekebilir. Suyla arası hiç iyi olmayan bu kedileri yıkamak zorunda kalırsanız ılık su ile yılamalı, havluyla nazik bir şekilde kurutmalısınız.

 

 Çevresiyle İlişkisi Nasıldır?

Bu cins kediler tekir, Van kedisi gibi bazı türlerin aksine çok nazik, sessiz ve sakindir. Masum bakışları ile tüm aile bireylerinin sevgisini kazanabilen Scottish Fold cinsi kediler özellikle çocuklar ile çok iyi anlaşır; onların sevgisinden kaçmaz ve onlarla arkadaş olup çeşitli oyunlar oynayabilir. Kendini sevdirmeyi çok seven bu kediler kucağınıza yatıp uzun süreler boyunca onu sevmenize izin verir. Evinizde bulunan başka kedi ve köpeklerle de çok iyi anlaşır ve uyum içinde yaşayabilir.

 

 Nasıl Beslenmeli?

Kedilerin sağlıklı beslenme programı kısır olup olmamasına göre değişmektedir. Ancak bilinen bir gerçek var ki kedilerin kendilerine uygun mamalarla beslenmesi çok önemlidir. Protein ağırlıklı mamalar yerine daha çok sağlıklı tahıllar ve türevlerinden oluşan kuru mamalar vermek uygundur. İnsanların tükettiği yemeklerden ve içeceklerden verilmemesi çok önemlidir. Veterineriniz tarafından önerilen kuru mamalarla birlikte arada bir vereceğiniz yaş mamalar kedinizin sağlığı ve kilo kontrolünde büyük önem taşımaktadır.

 

 Kulakları Duyar mı?

Sanılanın aksine içe doğru kıvrık kulakları olan Scottish Fold cinsi kedilerde sağırlık tespit edilmemiştir. Ancak kulaklarında zaman zaman akıntılar oluşabilmektedir. İyi bakılan her kedi gibi yaklaşık 12 ile 16 yıl yaşayabilmektedir.

Originally posted 2021-06-03 11:35:41.

Paylaş:
Kategori:Uncategorized
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Mito Kedi Maması Kaliteli mi?
SONRAKİ PAYLAŞIM
Kedilerde Epilepsi Teşhisi Nasıl Konulur?

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN