15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
kedilerde-epilepsi

Kedilerde Epilepsi Teşhisi Nasıl Konulur?

Kedilerde Epilepsi Teşhisi Nasıl Konulur?

Nörolojik bir hastalık olan epilepsi, en yaygın bilinen şekliyle ataklar ya da nöbetler şeklinde kendisini gösteren etkilere sahiptir. Kedilerde epilepsi teşhisi konulması bu konuda uzman veterinerler için bile oldukça zorlu bir süreçtir. Öncelikle epilepsi den ya da bir tür rahatsızlıktan şüphelenilmesi ve bu sebeple veterinere başvurulması gereklidir. Epilepsi atakları, her zaman kolay gözlemlenebilir şekilde gerçekleşmez. Örneğin bazı durumlarda, kontrol kaybı, aniden yere yığılma, tüm vücudun çırpınması şeklinde atak, kısmi ya da genel kol ve bacak kasılmaları gibi şiddetli ataklar oluşabilir. Bu tür ataklar bir defa görüldüğünde, mutlaka hemen bir uzmana götürülmesi gereklidir. Tekrarlamasını ve emin olmasını beklemeniz, yaşamsal risk oluşturabilir.

Teşhisin Konulmasında Gözlemin Önemi

Kedilerde epilepsi krizleri, bu kadar şiddetli gerçekleşmeyebilir. Bazı durumlarda kısa kısa tekrar eden tikler, çok hareketli bir oyun oynarken aniden yorulma, sürekli ve aşırı yorgunluk gibi daha hafif belirtilerle kendisini gösterebilir. Tüm bu belirtiler başka bir nörolojik sorundan da kaynaklanıyor olabilir. Bu sebeple kedinizin olağan yaşamını ve rutinini iyi takip etmeniz, farklılıkları ve tuhaflıkları da erkenden fark etmenizi sağlayacaktır. Bu farkındalık, dostumuzun yaşamını kurtaracak denli önemli olabilir. İhmal edilen krizler, bir süre sonra sıklıkla tekrara etmeye başlayabilir ve bunu durum dostumuzun hayatını kaybetmesine neden olabilir. Kedinizi veterinere götürdüğünüzde, fark ettiğiniz tüm tuhaflıkları iyi bir şekilde anlatabilmeniz, teşhisin hızla yapılabilmesinde de önemli bir unsurdur. Dolayısıyla ne kadar erken teşhis konulursa, tedavi süreci de o kadar erken başlayacaktır.

Kedilerde Epilepsi Tedavi Edilebilir mi?

Kedilerde epilepsi kontrol altına alınarak, tedavi süreci doğru bir şekilde gerçekleştirildiğinde, tamamen tedavi edilemese bile, mutlu ve uzun yaşam sürdüren bir kediye sahip olabilirsiniz. Her kedinin durumu ve hastalığın seyrine göre değişen tedaviler bulunuyor. Bu nedenle kedinizin sürekli bir veteriner kontrolünde olması gerekiyor. Uygulanan ilaç tedavilerinin dozajları ve süreleri, hastalığın seyrine göre artabiliyor ya da azalabiliyor. Bu sebeple de tedavi süreci, mutlaka bir veterinerin sürekli kontrolünde olması gerekiyor. Bu şekilde başarılı bir tedavi uygulandığında, dostlarımız herhangi bir sorun yaşamadan uzun ve mutlu bir hayata sahip olabilir.

Originally posted 2021-01-08 13:53:21.

Paylaş:
Kategori:Sağlık
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Masum Bakışlı Sevimli Kedi Scottish Fold
SONRAKİ PAYLAŞIM
Kedi Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN