15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
kedi eğitimi

Temel Kedi Eğitimi Nasıl Yapılır ?

Kedi Eğitimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle yazımıza aklınızdaki kedi eğitilir mi sorusunun cevabını vererek başlamak isterim. Evet, kediler, köpek ve yahutta başka hayvanlar gibi eğitilmeye meyilli hayvanlar değillerdir. Fakat bu kedilerin eğitilmeyeceği anlamına gelmez. Kedilere sadık olma, saldırma, arama-bulma ve benzeri gibi belli başlı konularda eğitim vererek dize getiremezsiniz. Bunun sebebini kedilerin başına buyruk hayvanlar olması olarak gösterebiliriz. Bu sebeple kedilere verilecek eğitim genellikle mutfağa girmemesi, sizi ya da bir başkasını ısırmaması ve benzeri gibi hareketlerde bulunmaması gibi eğitimlerdir. Öncelikle kedilerinizi eğitirken çok hoşgörülü ve kesinlikle sabırlı olmalısınız. Yetişkin kedilere eğitim vermek deveye hendek atlatmaktan daha zor olduğundan dolayı kedi eğitimi ne mutlaka küçük yaşlarda başlanmalıdır.

Biraz daha konuyun ayrıntısına ilerlersek kediler dediğimiz gibi başına buyruk hayvanlardır. Sürekli kendi istekleri doğrultusunda hareket eder ve bir sonraki hareketlerini de önceden belirlemiş oldukları plana göre yaparlar. Yani kedilere mutfağa girme, şu odaya gitme dediğinizde kediniz mutfağa ya da belirlediğiniz odaya girmemezlik yapmaz. Bu sebeple kedinizin mutfağa ya da odaya girdiğinde cezalandırılacağını bilmesi lazımdır. Bu ceza tabi ki şiddet ya da ve benzeri gibi cezalar olmamalıdır. Kediniz mutfağa ya da belirlediğiniz odaya girdiğinde aç kalacağını ya da sizin bir daha onunla oynamayacağınızı bilsin. Bu konuda asıl dikkat etmeniz gereken şey kedinizin nelerden hoşlanıp, hoşlanmadığını, zaaflarını, motive olduğu durumları bilmeniz ve buna göre bir eğitim vermeniz olmalıdır. Bu sizin daha etkili sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

Kedi Eğitimi Ödüllendirme Sistemi

Kedi eğitimi nde diğer bir önemli husus da ödüllendirme işlemidir. Her hayvan alacağı bir ödül sonrası mutlu olur, uysallaşır ve sizi istemese de mutlaka dinler. Kedilerde ödül almaya çok meraklı hayvanlardır. Kimi kedilerin mamayla ödüllendirilmesi gerekilirken kimi kediler okşanmaktan hoşlanıldığı için okşanmakla ödüllendirilmelidir. Yani dediğimiz gibi kedilerinizin zaaflarını mutlaka bilmeniz gerek.

Ayrıca yapılan araştırmalara göre eğitim saatinin en verimli bir şekilde geçmesi için saati kedinizin mama saatinden öncesi olarak seçilmesinde büyük yarar var. Çünkü bu saatlerde kedinizin aç olduğunu anlarsınız. Ve böylelikle kedinizin ve diğer kedilerin en büyük zaafı olan mama sayesinde kedilerinize istediğiniz eğitimleri kolayca verebilirsiniz.

 

Originally posted 2020-10-16 13:17:14.

Paylaş:
Kategori:Eğitim
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Kedi Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
SONRAKİ PAYLAŞIM
Proline Kedi Maması Kaliteli Mi?

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN