15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
kedi-asi-takvimi

Kedi Aşı Takvimi Takibi 2020

Kedi Aşı Takvimi Takibi

Kediler uzun zaman önce evcilleştirilmiştir. Bazı çalışmalar kedilerin toplumlarda ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Sevimli dostlarımızı korumak için ise kedi aşı takvimi takibi yapmamız gerekir.

Aşı Nedir?

Aşı insan ya da hayvanlar için hastalıklar koruma yöntemlerinden birisidir. Aşı, zayıflatılmış zararlı mikroorganizma taşır. Bu mikroorganizma insanların ya da hayvanların vücuduna verilir ve mikroba karşı bağışıklık kazanması sağlanır. Bağışıklık kazanan canlının vücudu antikor üretir. Örneğin, virüslerin sebep olduğu bir hastalığın aşısını ele alalım. Söz konusu virüsün zayıflatılmış formu aşı ile vücuda verilir.

Kedilere Neden Aşı Yapıyoruz?

Kediler de insanlar gibi çeşitli hastalıklara yakalanabilir. Bu hastalıklardan bazısı kolay atlatılırken bazısı kalıcı hasar bırakabilir. Bu kötü durumun ortaya çıkmaması için kedileri aşılarız. Aşılar belli aralıklarla tekrar edilmelidir. Çünkü kanda antikor seviyesi azalır ve tekrar yükseltilmelidir. Aşılamaya kedi yavruyken başlanması daha iyi olabilir. Çünkü anne sütü yavruyu uzun süre korur ancak sütten kesildikten sonra kendi başlarına kalırlar. Kan tahlilleri ile antikor titresine bakılarak aşı tekrar uygulanabilir.

Yavru Kediler Ne Zaman Aşı Olmalıdır?

Yavru kediler için karma, lösemi ve kuduz aşısı vardır. Kedilerin yakalanabileceği en tehlikeli hastalıklar göz önüne alınarak aşılar geliştirilmiştir. Yavru aşılanmadan önce parazit kontrolü yapılmalıdır. Veteriner hekimler yavru kediyi muayene eder ve gerekirse parazit tedavisi uyguladıktan sonra aşı yapar. Ayrıca hasta da olmamaları gerekir.

Kedi Aşı Takvimi

Kedilerde insanlar gibi lösemiye yakalanabilir. Bu yüzden karma aşıdan sonra lösemi aşısı yapılır.

Genel olarak aşı zamanları şöyledir;

  • 6-8 haftada İç-dış parazit tedavisi
  • 8-10 haftada karma aşı
  • 9-11 Haftada Lösemi Aşısı
  • 10-12 Haftada Karma Aşı (Tekrar)
  • 11-13 Haftada Lösemi Aşısı (Tekrar)

12-14 Hafta Kuduz aşısı yapılır. Kuduz aşısı en korkulan aşılar arasında yer alır. Salgın durumuna göre veteriner hekim sizi bilgilendirecektir.

FIV Hastalığı

FIV virüslerin sebep olduğu ve tedavisi yoktur. Kedinin bağışıklık sistemi desteklenerek hastalıkla mücadele etmesi sağlanır. Feline Immunodeficiency Virus bir retrovirüstür ve dünyada kedilerde yaklaşık %3 oranında görülür. Hastalık kedilerin immün sistemini hedef aldığı için bağışıklıkları zayıflar.

 

Daha fazla pratik bilgi için “Pratik Bilgiler” kategorimize göz atınız.

Facebook ve instagram sayfalarımızı takip etmeye unutmayın!

Paylaş:
Kategori:Sağlık
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Kaliteli Kedi Maması İçerisinde Olması Gerekenler Neler?
SONRAKİ PAYLAŞIM
Kedi Miyavlama Şekilleri

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN