15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
kedi miyavlama şekilleri

Kedi Miyavlama Şekilleri

Kedi Miyavlama Şekilleri

Kediler sahipleri ile anlaşabilmek için son derece komplike bir dil yapısı kullanmaktadır. Ancak bu komplike dil yapısı özellikle tecrübeye bağlı olarak çok basitte olabilir. Bu nedenle kedilerin miyavlama şekillerine göre tam olarak ne demek istediğinin anlaşılabilmesi miyavlama şekline ve yanı sıra kediyle olan ilişki deneyimine bağlı olarak çok kolay bir şekilde belirlenebilmektedir. Yemek istemek, oyun istemek, keyifli olduğunu belirtmek, tuvalet istemek ve daha pek çok farklı şey için kedi miyavlaması farklı şekillerde çıkar. Kedilerin miyavlamalarındaki ses tonu ve ses şekillerinin uzunluğu ve kısalığı gibi şekil farklılıkları üzerinden tam olarak ne demeye çalıştığını yani ne istediğinin anlaşılabilmesinde kılavuz oluşturur.

Kedi Gırlaması Nedir?

Kavramsal olarak gırlama şeklinde açıklanabilen bir tür kedi miyavlaması olan bu miyavlama şekline mırlama şeklinde de bir söylemde de bulunulabilmektedir. Kediler gırtlak, diafram ve çevre organının yardımı ile çıkarabildiği bir sestir. Kediler bu sesi temel olarak mutlu ve keyifli oldukları zamanlarda çıkarmaktadır. Bu kedi miyavlaması sesi genel olarak ev kedileri için görülen bir miyavlama şeklindedir. Özellikle yavru kediler annelerini emerken veya yemek yerken bol bol bu mırıldanma şeklindeki miyavlama sesini çıkartmaktadır. Bununla birlikte kedinin miyavlama şeklinin mırıldanma olmasına karşın her zamankinden ve olağan şeklinden farklı bir yapıda ise mutlaka dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle davranışsal ve fiziksel farklılıklarında bu duruma eşlik etmesi mutlaka uzman bir veteriner hekimden destek alınmasını gerektirmektedir.

Kuşa Benzer Kedi Miyavlaması

Evin içerisinde dolaşırken kedinin birden sanki kuş ötüyor gibi bir ses çıkarması ile çok sık karşı karşıya kalınabilmektedir. Aslında bu ses kedilere özgü olan bir kedi miyavlaması şeklinden gelmektedir. Ağırlıklı olarak cam önünde bulunduğu zamanlarda ya da pusu pozisyonuna yatmaları halinde bu miyavlama sesini çıkartabilmektedir. Genel olarak bu sesi çıkartmalarının nedeni önünde kuş veya farklı bir av hayvanının olmasından dolayıdır. Yani evrimsel ve genetik özellikleri gereğince tamamen doğal bir şekilde avlanma iç güdüsü ile kendisinden olan daha yırtıcı türlerinin çıkardığı bu sesi ve eylemleri tekrar etmektedir.

Originally posted 2020-12-11 18:24:47.

Paylaş:
Kategori:Pratik Bilgiler
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Kedi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?
SONRAKİ PAYLAŞIM
Micho Kedi Maması Nasıl?

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN