15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
alerji

Kedilerde Cilt Problemleri

Kedilerde Cilt Problemleri

Cilt problemleri kedilerde çok yaygındır. Parazitlere, alerjilere, bakteriyel ve fungal enfeksiyonlara, tümörlere ve sistemik hastalıklara neden olabilirler. Cins ya da bireysel genetik arka plan için tipik olan pigmentlere bağlı olarak, kedinizin cildi pembe veya siyah olabilir.Kürk kılları, kel noktaları veya kepekleri olmadan düz ve parlak olmalıdır.Bazı cinsler düzenli bakım gerektirir,

Kuru cilt

Bir kedinin cildi, iç koşullardan etkilenebilir. Çok fazla ısı kuru ve kaşıntılı cilde neden olabilir. Bununla birlikte, eğer kediniz sürekli kaşınmazsa, kuru cildin büyük bir sağlık problemi olması pekte muhtemel değildir. Veterinerinize, kedinizin cildi için neler yapabileceğinizi sorun ve yemeğin kedinize uygun olup olmadığına dikkat edin.

Cilt alerjileri

Bir kedi tekrar tekrar reaksiyona neden olan maddeye (alerjen) maruz kaldığında, alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Bu süreçte, bağışıklık sistemi vücutta proinflamatuar maddelerin salgılanmasına neden olan ve sonrasında kaşıntıya yol açan bir dizi reaksiyonu tetikleyen antikorlar üretir. Kediniz alerjenlere maruz kalırsa, sık sık kaşınma ve iltihaplı cilt sorunu yaşarsınız. Yaralara, cilt enfeksiyonlarına ve saç dökülmesine neden olabilir.

Alerjen olarak işlev gören ve cilt alerjisine veya alerjik dermatite neden olan birçok madde vardır. Bunlar şunları içerir:

Küf, polen ve ev tozu gibi solunan alerjenler
Pire alerjileri – kedi, pire ısırığının tükürüğüne alerjisi vardır.
Kontakt dermatit – tahriş edici bir cilde, örneğin sabunlar, ev ve bahçe spreyleri veya kimyasallar, pire yakaları, tüyler veya yün gibi cilde temastan kaynaklanır.
Besin alerjileri – kedi, yiyecekteki proteinlerin herhangi birine alerjisi var.

Cilt alerjilerinin teşhisi

Genellikle, cilt alerjisinin nedeninin teşhisi için veteriner hekime danışılmalıdır. Randevunuz sırasında, ortaya çıktığı zaman da dahil olmak üzere semptomların seyri hakkında bilgi verin. Kedinin probleminin sebebi belirlenmeden önce, veteriner yukarıdaki nedenlerin bir kısmını veya tamamını hariç tutmak isteyebilir. Bazı durumlarda, bir alerjiye bireysel faktörlerin bir kombinasyonu neden olabilir ve bazı hayvanların en iyi tedavisinin belirlenmesinde bazı faktörlerin veya hepsinin etkileri dikkate alınır. Ciddi durumlarda, veterineriniz alerjik reaksiyonun kesin nedenini belirlemek için bir cilt testi önerebilir.

Deri hastalığının nedeni yiyecek ise, kediniz de gastrointestinal rahatsızlık belirtileri gösterebilir. Bu durumda, nedenini bulmak için kedinin beslenmesini yakından izlemek önemlidir. Bu konu hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz .

Cilt Alerjilerinin Tedavi Edilmesi

Veterineriniz cilt alerjisi ile başa çıkmanıza ve semptomları gidermenize yardımcı olacak çeşitli tedaviler önerebilir. Bunlar tıbbi tedavileri, terapötik beslenmeyi ve davranışsal tedaviyi içerir. Bunlar ayrı ayrı veya farklı kombinasyonlarda kullanılabilir.

Cilt alerjileri tedavide çok rahatsız edici ve sıkıcı olabilir. Bununla birlikte, çoğu hastalık tedavi edilebilir ve iyi sonuçlarla tedavi edilebilir, böylece kediniz yakında iyileşir.

Originally posted 2020-11-11 12:39:18.

Paylaş:
Kategori:Sağlık
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Kedi Gribi nin Önlenmesi
SONRAKİ PAYLAŞIM
Kedilerde Diş Bakımı

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN