15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
beslenme

KEDİLERDE BESLENME : BİLMENİZ GEREKENLER

KEDİLERDE BESLENME : BİLMENİZ GEREKENLER

KEDİLERDE BESLENME : BİLMENİZ GEREKENLER

İster genç, ister yetişkin: Kedinizi hayatınızın her aşamasında gerektiği gibi ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda beslemeniz önemlidir. Kediniz için en iyi yiyeceğin ne olduğunu bilmek önemli olsa da, evcil hayvanınıza vermemeniz gereken zararlı maddelere de aşina olmalısınız. Bu, kediden kediye değişmesi nedeniyle alerji yapabilecek yiyecekler değil aynı zamanda midesini bozabilecek veya kedinizle ilgili daha ciddi sorunlara yol açabilecek yiyeceklerdir.

Kedilerde İştahsızlık

Kaçınılması gereken yiyecekler

Soğanlar – Soğanlar, kırmızı kan hücresi bozulmasına ve dolayısıyla kansızlığa neden olabilecek maddeler içerir.

Sarımsak – Sarımsak kedilerde mide rahatsızlığına ve kırmızı kan hücrelerinin bozulmasına neden olabilir.

Çikolata – Çikolata, kedilerde kusma ve ishalin yanı sıra kalp ritmi, titreme, nöbet ve en kötü durumda, çikolata büyük miktarlarda tüketildiğinde ölüme neden olabileceği için kediler için ölümcül olabilir.

Süt ürünleri – birçok kedi sahibi, bazı yetişkin kedilerin laktoz intoleransından muzdarip olduklarından ve bu nedenle de sütü sindiremediğinden emin olabilir. Süt alımı kedilerde ishale yol açabilir.

Kahve, çay ve enerji içecekleri – bu içeceklerde bulunan kafein, kedinizdeki huzursuzluğu ve bunun sonucunda titreme veya çarpıntıyı tetikleyebilir.

Çiğ et – Salmonella, Campylobacter veya Escherichia coli istilasına bağlı olarak kusma veya ishale neden olabilir.

Kaliteli Kedi Maması İçerisinde Olması Gerekenler Neler?

Alerjik reaksiyonlar

Gıda alerjileri kedilerde çok nadir görülür. Bununla birlikte, kedinizin gıda alerjisinden muzdarip olduğundan şüpheleniyorsanız, veteriner hekiminiz tarafından muayene edilmesini sağlayın. Veterineriniz daha sonra kediniz için en iyi çözümü bulmak için tanı koyabilir. Besin alerjisinin teşhisi zaman alıcı olabilir ve kedinize birkaç hafta özel diyet yiyecekleri vermenizi gerektirir.

Veterineriniz gıda alerjisinin nedenini belirledikten sonra, alerjiden sorumlu yiyecekler kesilmeli ve yeni bir ürüne dönüştürülmelidir. Evde yeni ev bitkisi veya yiyecek satın aldıysanız, lütfen bir sonraki ziyaretinizde veterinerinize bildirin.

Originally posted 2020-11-09 21:28:21.

Paylaş:
Kategori:Beslenme
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Kedinizin Daha Sağlıklı Olması İçin;Beslenme
SONRAKİ PAYLAŞIM
Chinchilla Kedisinin Karakteristik Yapısı

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN