15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
kedi gribi

Kedi Gribi nin Önlenmesi

Kedi Gribi nin Önlenmesi

Kedi gribi, insandaki gripten farklı değildir. Boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırma ve ateşi olabilir. Yetişkin hayvanlarda kedi gribi genellikle yaşamı tehdit edici olmamakla birlikte, kronik sağlık sonuçlarına (örneğin rinit) neden olabilir. Ayrıca, çok genç ve yaşlı kedileri çok daha fazla etkileyebilir. Bu makale, kedi gribine ve tüm yıl boyunca ekstra bir dikkatle kedinizi sağlıklı tutmak için sebeplerine ve önlenmesine odaklanmaktadır.

Kedi gribi nedenleri

Kedi gribi temelde kedilerin üst solunum yollarının bir hastalığıdır. Buna genellikle iki virüs neden olur: kedi herpes virüsü ve kedi calicivirus. Diğer olası patojenler, Chlamydophila felis (eski adı Chlamydia olarak bilinir) ve köpeklerde köpek kulübesi öksürüğüne neden olan Bordetella bronchiseptica’dır. Enfeksiyon ve semptomların başlangıcı arasındaki süre üç ila beş gün arasında olabilir. Kedi bu semptomları gösterdiğinde, hastalık genellikle yedi gün sürer. Ancak, daha uzun sürebilir. Sağlıklı kediler bile virüsün taşıyıcısı olabilir ve parçacıklar hemen hemen her ortamda bir haftaya kadar hayatta kalabilir. Bakteriyel enfeksiyonlar bir ay veya daha fazla sürebilir.

Diğer belirtiler

Kedi uçuk virüsü en ciddi belirtilere neden olur ve göz ülserlerine neden olabilir.

Kalicivirüs, zatürree dahil üst solunum yollarında semptomlara neden olur. Diğer semptomlar oral ülserleri ve bazı durumlarda artriti içerir. Çok genç yavru kedilerde geçici bir felce neden olabilir. Calicivirus enfeksiyonları genellikle hafiftir ve nadiren ciddi komplikasyonlara neden olur.

Kediniz İçin Sağlık İpuçları

Önleyici tedbirler

Kedilerde ve kedi gribinde soğuk algınlığının önlenmesi düşündüğünüzden daha kolaydır. Düzenli aşılar ve iyi bakımlı bir evde, kedinizin virüs bulaşmasını önlemenin iyi yolları vardır.

Aşılama – Kedi gribini önlemenin en etkili yolu aşılamadır. Aşı tüm virüs suşları ile savaşmaz, en yaygın olanıdır. Başlangıçta yavru kediler için iki doz gerekir, ardından düzenli tekrar aşılama yapılır. Bakteriyel kedi gribine karşı aşılama yapmak da mümkündür. Kedinize böyle bir aşıya ihtiyaç duyup duymadığını doktorunuza sorun.

Temizlik – Ev dezenfektanları, masa üstleri, zeminler ve diğer yüzeylerdeki bakteri ve virüsleri yok etmeye yardımcı olur. Kedi yatağının düzenli olarak yıkanması, su ve yiyecek bulaşıkları ve sık kullanılan oyuncaklar hastalık riskini azaltır. Kedinizin saklanacak yer olarak kullanmayı sevdiği yerlere sık sık süpürmeyi unutmayın.

Doğru beslenme – iyi bir diyet ve sağlıklı bir yaşam tarzı, kedinizin güçlü bir bağışıklık sistemine katkıda bulunur. Kedinize sağlıklı bir kedi beslemesinin tüm bileşenlerini sağlayan Purina Pro Planını verin.

Kedinizin kedi gribi varsa, kapsamlı ve sık fırçalama şarttır. Kediniz hastalanırsa, özellikle dikkatli olun ve birkaç muamele ve sevgiyle şımartmak için onu yemeye teşvik edin. Kediniz başkalarıyla yaşıyorsa, onları diğer hayvanlardan ayırın ve tüm ortak alanları dezenfekte edin.

Originally posted 2020-11-10 22:01:07.

Paylaş:
Kategori:Sağlık
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Chinchilla Kedisinin Karakteristik Yapısı
SONRAKİ PAYLAŞIM
Kedilerde Cilt Problemleri

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN