15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
sağlık ipuçları

Kediniz İçin Sağlık İpuçları

Kediniz İçin Sağlık İpuçları

Her kedi sahibi, kedisinin formda ve sağlıklı kalmasını ister. Bu yüzden, kedinizi etkileyebilecek ortak sağlık risklerinin bir listesini ve bunları kendiniz incelerken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda sağlık ipuçları verdik. Herhangi bir endişeniz varsa, her zaman veterinerinize danışmalısınız.

Sağlık Sorunlarını Önleme

“Önlemenin tedavi etmekten daha iyi” olduğu söylenir. Bu kediler için kesinlikle doğrudur – veterinerinizin sık görülen kedi şikayetleri, önleyici kurtçuklar ve pire ilaçları için kedinizi düzenli olarak aşıladığından emin olun mümkünse dişlerini düzenli olarak fırçalayın ve kaliteli bir diyet ile formda kalmasına yardımcı olun.

Fiziksel Durum

Kedinize ellerinizle vurduğunuzda kaburgalarınızı ve ince bir yağ tabakasını nispeten kolay bir şekilde hissedebilmeli ve bazen görebilmelisiniz. Yukarıdan itibaren, bel belirgin olmalı ve çok hafif bir göbek ekini ya da çok ince bir yağ yastığını tanıyabiliyor olmalısınız.

Yüz

Kedinizin kulakları her zaman temiz olmalı ve kalın kahverengimsi balmumu birikintileri olmamalıdır. Ayrıca kırmızı olmamalı, kaşınmamalı veya hoş olmayan bir koku almamalısınız.

Gözler, gözyaşı veya kızarıklık belirtileri olmadan, parlak ve net olmalıdır. Normalde kedinizin kulaklarını temizlemenize gerek yoktur, ancak gerekirse, iyi görülebilen bölgeleri yumuşak, nemli bir pamuk yünü ile hafifçe silin. Kulak zarına asla bir şey sokmayın – özellikle sert cisimler – kulak zarına ciddi zararlar verebilir.

Kedinizin burnu genellikle yumuşak ve nemlidir. Sağlıklı bir burnun yüzeyinde kabuklanma, tortu veya kanama görülmemelidir.

Ağız

Ağız kokusu, sindirim sistemi veya böbrekler ile ilgili bir problemi gösterebilir. Bununla birlikte, çoğunlukla, diş çürümesine ve diş eti hastalıklarına yol açabilen diş veya diş etlerinde bakteri veya plak belirtisidir.

Dişler beyaz olmalı ve aşırı tartar olmamalıdır. Sağlıklı diş etleri pembedir (veya cilt pigmentasyonuna bağlı olarak siyah). Kızarıklık, şişme veya kanama belirtileri incelenmelidir. Veterineriniz size kedinizin dişlerini nasıl fırçalayacağınızı göstersin. Özel bir hayvan diş macunu ve yumuşak bir fırça ile düzenli fırçalama, dişlerinizi ve diş etlerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olur.

Deri ve Kürk

Kedinizin cildi, ırktaki tipik pigmentasyona göre pembe veya siyahtır. Kürkün yoğunluğu (cinsine bağlı olarak) ve parlak, saçları kırılmış, kel lekeleri, kepek veya pire olmamalıdır. Kat tüm yıl boyunca başarısız olabilir, ancak genellikle yaz ve sonbaharda çoğu saç dökülür.

Yiyecek ve Su alımı

Kediler sık ​​sık su içmiyor gibi görünüyor (sıra dışı kaynaklardan içmek gibi). Her zaman büyük bir kase temiz su sağlayın. Su kabının seramik veya metalden yapıldığından emin olun (plastik bir kase suyun tadını etkileyebilir ve böylece kedinizi içmekten caydırabilir). Ek olarak, kedinizin bıyıklarının içerken kasenin duvarlarına temas etmemesi için yeterince büyük, geniş ve düz bir kap kullanacak kadar kibar olmalısınız.

Kediler yemek konusunda seçici olabilirler. Ancak, seçtiğiniz yüksek kaliteli, dengeli kedi mamasını uygulamanız önemlidir. Çoğu kedi için bu sonuçta başarılı olur.

Bazen yiyeceklerde boğulma ve tüy yumaklarının kusması kedilerde normal olabilir, ancak düzenli kusma çeşitli hazımsızlık veya sistemik hastalıklarla ilişkili olabilir. Kusma belirtileri bu nedenle veterineriniz tarafından incelenmelidir. Dışkı, kan veya mukus izleri olmadan katı bir dokuya sahip tutarlı kahverengi bir renge sahip olmalı ve problemsiz bir şekilde kesilmelidir.

Kediniz sık sık idrar yaparsa veya dışkı idrar yapmadan veya düşürmeden görünür bir çaba gösterirse, muhtemelen alt idrar yollarında bir sorun vardır. İdrarınızda kan tespit ederseniz, derhal veterinerinize başvurun. Kediniz idrara çıkamıyorsa, onu derhal veterinerinize götürmelisiniz, çünkü idrar yolu tıkanabilir, bu acil bir durumdur.

Zihinsel Durum

Kediler, hastalıkları gizlemede ustadır, ancak genel olarak, insanlarla temastan kaçındıklarını görürlerse, bu genellikle bir uyarı işaretidir. İnsanlar gibi, bütün kediler farklıdır ve bazıları doğal olarak utangaçtır. Bu yüzden kedinizin normal davranışından sapmalara karşı dikkatli olmanız önemlidir. Hasta kediler bazen sıra dışı yerlerde idrar yapar veya belirgin bir sebep olmadan aşırı agresif davranırlar. Kedinizi yakından izleyin. Ruh hali, olası hastalıkların iyi bir göstergesidir.

 

Daha fazla kediler hakkında sağlık ipuçları na buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş:
Kategori:Sağlık
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Mutlu Kedi İçin En İyi On Püf Noktası
SONRAKİ PAYLAŞIM
Genç Kedilerde Bakım

0 Yorum

Bir Cevap Yazın