15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
kedipsikoloji

Kedilerde Psikolojik Sorunlar

Bu yazımızda kedilerde psikolojik sorunları inceleyeceğiz ;

Kediler, psikolojik açıdan etki altında kalabilen canlılar olduklarından dolayı, yaşadıkları psikolojik sorunlar nedeniyle çeşitli olumsuz etkiler görülebiliyor. Ruh halleri yaşanılan psikolojiye göre farklılık gösteren kediler depresyona kadar varabilecek kötü ruh hali içerisine bürünebiliyorlar. Ruh sağlıklarının kötü olması başlı başına önem taşıdığı gibi aynı zamanda psikolojisi bozuk olan kedilerin genel sağlık durumlarında da bozulmalar görülebiliyor. Kedilerdeki psikolojik sorunları tespit edebilmek adına davranışlar belirgin şekilde değişkenlik gösteriyor.

Kedilerde Psikolojik Sorunların Sonuçları

Uyku Düzensizliği

Kediler, uykuyu seven canlılar olarak biliniyorlar. Kedilerin uyku düzeni; yaşlarına ve gün içerisindeki aktivitelere göre farklılık gösteriyor olsa da her kedinin belirli bir ortalama uyuma süresi bulunuyor. Kedilerin normal uyudukları süreden daha fazla veya daha az uyumaları, uyku düzensizliği anlamını taşıyor. Uyku düzensizliği, kedilerde psikolojik sorunların mevcut olduğuna işaret ediyor.

Yemek Düzensizliği

Kedilerin iştahlarını takip etmek, psikolojik sorun yaşayıp yaşamadıklarının göstergesi oluyor. Kedilerde az veya çok yeme, psikolojik açıdan sorun yaşadıklarının kanıtı haline geliyor.

Besin Dışı Maddeleri Yeme

Beslenme programları içerisinde yer alan gıdalar yerine, besin dışındaki maddeleri yeme alışkanlığının ani olarak başlaması kedilerin ruh hallerini yansıtıyor. Besin dışı maddelerin yenmeye başlaması ruh halinde değişkenlikten kaynaklanıyor olduğu gibi aynı zamanda genel sağlıklarına da olumsuz anlamda etki ediyor.

 

Tuvalet Alışkanlığı Farklılıkları

Tuvalet alışkanlığı olan kedilerde tuvalet alışkanlığının değişim göstermesi, psikolojik açıdan sorun yaşadıklarına işaret ediyor.

Saldırganlık

Psikolojik sorun yaşayan kedilerin saldırganlık durumu en üst seviyeye çıkıyor. Saldırganlıkları sebebiyle ev içerisinde hem size hem de misafirlere karşı sergiledikleri tavır kötü olabiliyor.

Originally posted 2020-10-14 18:59:51.

Paylaş:
Kategori:Sağlık
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Enjoy Kedi Maması Kaliteli Mi?
SONRAKİ PAYLAŞIM
Kedilerde Halsizlik Sebepleri

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN