15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
beslenme biçimi

Kedinizin Beslenme Biçimini Değiştirmelimisiniz?

Kedinizin Beslenme Biçimini Değiştirmelimisiniz?

Bu makalemizde kedinizin beslenme biçimi ne zaman değiştirilmelidir konusunu ele alacağız.

Köpekler ve kediler beslenmelerinde insanların yaptıkları gibi çeşitlilik aramazlar. Bu nedenle tat alma istekleri genellikle gıdalarda bir geçişe neden olmazken, evcil hayvanınızın beslenme biçimi ni gözden geçirmenizi ve değişiklik yapmanızı gerektirebilecek bazı faktörler vardır.

Beslenme biçiminde ki bir değişiklik için en yaygın zaman, köpek yavrusu veya yavru kedi yetişkinliğe girdiğinde, büyümeyi bıraktığında ve farklı beslenme ihtiyaçları olduğunda ortaya çıkar. Büyüme süresi durduğu zaman evcil hayvanınızın yaşına, büyüklüğüne, cinsine, büyüme hızına ve mevcut sağlık durumuna bağlıdır. Evcil hayvanların çoğunda bu değişiklik 1 yaş civarında gerçekleşir. Bununla birlikte, bazı evcil hayvanlar için, büyümeyi bıraktıklarında daha önce veya sonra olabilir. Chihuahua gibi küçük cinslerde, büyüme yaklaşık 9 aylıkken durabilir; Danua gibi büyük ırkların yaşları 18 ila 24 ay arasında büyüyebilir. Veteriner hekim, evcil hayvanınızın beslenmesini bir büyüme beslenme biçimden bir bakım gıdasına dönüştürmek için en iyi yaş ve zamanı önerebilir. Unutmayın, köpek yavrusu ve yavru kedi yiyecekleri büyüme için tasarlanmıştır, yetişkin vücut besinleri ise sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak için yaratılmıştır. Eğer evcil hayvanınız büyümesi durduktan sonra bir büyümeye yönelik besin yemeye devam ederse, bu obeziteye ve bazı ortopedik hastalıklara yol açabilir.

Evcil hayvanınızı neyle beslediğinizi ve beslenme biçiminde bir değişiklik yapmanız gerektiğini gözden geçirmenizin başka nedenleri de olabilir. Örneğin, evcil hayvanınız aşağıdaki hastalık ve durumlardan birinden muzdarip olabilir ve beslenme desteğine ihtiyaç duyabilir:

-Böbrek hastalığı
-Mesane taşları
-Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları
-Karaciğer hastalığı
-Şişmanlık
-Artrit
-Yiyecek alerjisi
-Tekrarlayan cilt sorunları
-Kronik gastrointestinal sorunlar
-Kalp hastalığı

Evcil hayvanınızın beslenme biçimini değiştirmeniz gerektiğine karar verirseniz, göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörlerden biri, aniden yapılmaması gerektiğidir. Beslenme alışkanlığında yapılacak ani bir değişiklik, mide ve / veya ishal rahatsızlığına neden olabilir, çünkü evcil hayvanınızın bağırsak sistemindeki bakteri ortamı etkilenebilir. Evcil hayvanınızın yiyeceklerini değiştirmek, evcil hayvanınızın uyum sağlaması için bir ila iki hafta içerisinde kademeli olarak yapılmalıdır.

Kedinizin beslenme ihtiyaçları hakkında daha detaylı bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Paylaş:
Kategori:Beslenme
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Kedinizle Yeni Bir Eve Taşınma İçin İpuçları
SONRAKİ PAYLAŞIM
Mutlu Kedi İçin En İyi On Püf Noktası

0 Yorum

Bir Cevap Yazın