15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
Patili Dostlarınızı Ücretsiz Aşılattırın

Patili Dostlarınızı Ücretsiz Aşılattırın

Patili Dostlarınızı Ücretsiz Aşılattırın

Sıkça gündeme gelen konulardan biriside kedi be köpeklerin aşılarıdır. Kedi aşıları ücretsiz uygulamalarıyla sevimli dostlarınızı arılattırabilmeniz mümkündür. Bu aşılar sayesinde, kedilerin vücuduna girebilecek virüs ve bakteriler engellenmektedir. Hasta olma riski en aza indirilmektedir. Kediler hastalık yapma riski olan virüs ya da mikropla karşılaşınca aşıları sayesinde bunlardan korunabilmektedir. Çünkü aşı bir savunma mekanizması görevi görmektedir. Potansiyel riskli hastalıklara karşı, aşı sayesinde savaş açılabilmektedir. Üretilen antikorlar kedilere hastalık bulaşması riskini azaltmaktadır.

Kedilere Hangi Aşılar Uygulanır?

Kedi sahiplerinin çoğunluğu kedileri sevse de onların bakımına çok dikkat edememektedir. Buna yaptırılması gereken aşılarda dahildir. Bu yapılması gereken aşılar yapılmadığı için, birçok kedi ölmek zorunda kalabiliyor. Bunun önüne geçilebilmesi için üretilen kedi aşıları ücretsiz olarak sunulmaktadır. Böylece kedilerin ölmesi engellenebilirken, sahiplerinin bilinçlenmesi de sağlanmaktadır.

Kedilere uygulanması gereken aşılar şu şeklide sıralanabilmektedir;

  • Yavru kediyse ilk aşamada anne sütü uygulanmaktadır.
  • 10 haftalık olduktan sonra karma aşı uygulanabilmektedir
  • 9-11 haftalıkken Lösemi aşısı yaptırılmalıdır.
  • 12-14 haftalık olduktan sonra kuduz aşısı yapılabilmektedir.

Ayrıca bu aşılar yapılırken, genel kontrollerinde düzenli olarak yaptırılması gerekmektedir. Aşı bir kedi sağlığı için son derece önemlidir.

Yavru Kedilere Aşı Nasıl Yaptırılmalıdır?

Yavru kediler için ilk zamanlarda aşı yapılmamaktadır. Bunun yerine, bir süre anne sütüyle beslenmesi beklenmektedir. Daha sonra mutlaka aşı yapılmalıdır. Çünkü yavru olmasından dolayı daha çok risk altındadır. Bunun için bu sürecin iyi takip edilmesi gerekmektedir. Parazitlerinden arındırılan ve stresten uzaklaştırılan kedilere ilk olarak karma aşı uygulanır. Bu aşılama tekniği 3 hafta sonra tekrar uygulanmalıdır. Unutulmamalıdır ki, hasta olan kedilere asla aşı uygulanmamaktadır.

Aşıdan Sonra Neler Yapılmalıdır?

Kediler aşı yaptırdıktan sonra hassas bir sürece girerler. Kediye yoğun stres oluşturabilecek durumlar oluşturulmamalıdır. Aşıdan sonra bazı yan etkiler görülebilmektedir. Bu sizi korkutmasın. Hafif ateş, iştah kaybı, hafif ağrı bu yan etkilerden bazılarıdır. Bunlarla karşılaştığınız zaman paniğe kapılmamalısınız. Çünkü bu geçici bir durumdur. Eğer ki normal olmayan gelişmeler ya da alerjik etkiler görürseniz, durumu mutlaka veterinerinizle paylaşın. Kedilerin zaman zaman aşılara reaksiyon gösterdiği görülebilmektedir.

Originally posted 2020-10-20 22:06:09.

Paylaş:
Kategori:Uncategorized
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Pro Plan Kısırlaştırılmış Kedi Maması
SONRAKİ PAYLAŞIM
Kedi Evi Faydaları

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN