15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
scottish-kedi

Scottish Kedi

Scottish Kedi

Kedi familyasının görüşünü ile en dikkat çeken ve en sıra dışı üyelerinden birisi olan Scottish kediler, dünyanın her yerinde çok fazla ilgi görmektedir. Bir kedi ırkı olan Scottish kedi cinsinin tam adı ise Scottish Fold şeklindedir. Dünya üzerinde ilk defa 1961 yılında İskoçya’da yaşayan bir çiftçi tarafından keşfedilmiş olan bir kedi ırkıdır. Kulak kıkırdağında bulunan mutasyon sonucunda küçük ve içe doğru kıvrık kulak yapısı ile dünyanın her yerinde ünlenen kedi cinslerinden birisi olmuştur. İlk defa İskoçya’da görülmesinin dışında o bölgeye özgü olan bir kedi cinsi olması nedeni ile de bu isimle anılmaktadır. 1966 yılında GCCF tarafından tescil edilmiş ve kayıt altına alınmış bilinen kedi cinslerinden birisidir.

Scottish Fold Özellikleri

Kulak yapısındaki mutasyon nedeni ile son derece farklı bir görünüme sahiptir. Scottish kedi türünün gözleri olabildiğine yuvarlak bir forma sahiptir. Bu sıra dışı gözlerini tamamlayacak oldukça tombul mu tombul yanakları ile yüzü adeta bir şirinlik eseri haline gelmektedir. Son derece ince ve yumuşak olan ses tonu ile oldukça melodik miyavlayabilme kabiliyetine sahiptir. Küçük ve kısa olan içe kıvrık şekildeki kulakları ise en belirleyici özelliklerinden birisi konumunda bulunmaktadır. Tüm bu fiziksel özellikleri ile son derece yoğun şekilde ilgi görmektedir.

Scottish Kedi Karakter Özellikleri

Görüntüsüyle ve küllü rengiyle herkes için bir şirinlik kaynağı olan Scottish kedi cinsinin karakteristik olarak da kendisine özel çok sayıda özelliği bulunmaktadır. Özellikle de diğer tüm kedi türlerinden onu ayıran en önemli özelliklere sahiptir. Bu kedi cinsinin en temel özelliklerinin başında hayatını bir çiftlik kedisi olarak yaşıyor olmasıdır. Bu yaşam şekli de karakteristik olarak pek çok farklı ve sıra dışı özelliğe sahip olmasını sağlamıştır. Oldukça sakin bir yapıya sahip olan Scottish Fold beyaz kediler, son derece sıcak kanlı olmaları ile de her insana kendisini kolayca sevdirebilmektedir. Bununla birlikte plan yapma ve etkileşim kurma konusunda kabiliyetler sağlayan oldukça yüksek bir zekaya sahiptir. Sadece o cinse özel olan oturuş şekli ile kendisini doğrudan belli edebilmektedir.

Originally posted 2021-01-15 13:07:16.

Paylaş:
Kategori:Pratik Bilgiler
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Kedi Evi Faydaları
SONRAKİ PAYLAŞIM
Kedi Tırmalama Tahtası Fiyatları

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN