15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
Kediler İçin Ev Yapımı Yiyecekler!

Kediler İçin Ev Yapımı Yiyecekler!

Kediler İçin Ev Yapımı Yiyecekler!

Piyasada satılan kedi mamasıyla beslemek yerine,kediler için ev yapımı yiyecekler hazırlamak giderek daha popüler hale geliyor. Ama güvenli mi?

Pişmiş Et

Kediler Etçildir

Birincisi ve en önemlisi, kediler zorunlu etoburlardır.Bu bitki içerikli besinlerin kedinizin hayatta kalmasına yetecek kadar sindirilemediği anlamına gelir.Bu yüzden bitki içerikli besinler onlar için uygun değildir.Kediler hayatta kalabilmek için et yemek zorundadır.Ette kediniz için gerekli tüm amino asitler mevcuttur.Onlar insanlarda olduğu gibi ihtiyaç duyduğu amino asitleri üretme yeteğine sahip değildir.

Bitki bazlı beslenme şeklinde eksik olan amino asitlerden bir tanesi taurindir.Kediniz yeterli taurini almadığında,sonuç ciddi kalp hastalığı ve körlüktür.Bazı insanlar kedilerini bitki bazlı besleyerek daha sonra taurin vitamini verirler.Fakat bu yöntem direk olarak etten alınan taurin gibi verimli değildir.

Kedinize vermiş olduğunuz protein kaynağı,vücudunun onu kullanma becerisinde büyük bir fark yaratır.Kediler et yemek için kendilerini geliştirmiştir.Bu nedenle et kediniz için en sağlıklı ve en yararlı protein kaynağıdır.

Et

Çiğ Gıda Vermek Risk Taşır!

Kedileri çiğ gıda ile beslemek her geçen gün daha popüler bir hal alıyor.Salmonella, Campylobacter ve Toxoplasmosis, bazen çiğ ette bulunur.Bu organizmalar insanları bile etkileyebilecek tehlikeli bakterilerdir.Bu özellikle çocuklar, hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi zayıflamış bireyler için geçerlidir.Belirtilen organizmalar çiğ etle beslenen bir kedinin olduğu ortamlarda dahada belirgin hale gelebilir.

Kemiklerin, hatta pişmiş olsalar bile, kedilerde bağırsak çarpması veya delinmesine, kırık dişlere ve ağız yaralanmalarına neden olduğu bilinmektedir.

Bunlara rağmen kedinizi çiğ gıdalar ile beslemek istiyorsanız.Taurin ve ek vitamin takvilerinide kedinize vermeniz gerekmektedir.

Kedilerde Hipertiroidi

Hipertiroidi kedilerde yaygın olarak görülen bir durumdur. Tiroid bezlerindeki büyüme, tiroid hormon düzeylerinde artışa neden olur.Sonuçları ise artan metabolizma hızı, kilo kaybı, artmış açlık ve diğer hastalık belirtileridir.Son olarakta devam etmesi durumunda kalp ve böbrek rahatsızlıkları olarak gelişmeye devam eder.

Hipertiroidizmin nedenleri henüz tam olarak belirlenmemiş olsa da, düşük, yüksek veya değişken iyot seviyeleri gibi bazı diyet faktörleri üzerinde durulmuştur.

Kedinizi ev yapımı bir besin ile beslerken, hipertiroidizm için risk faktörlerini akılda tutmak önemlidir.Bir kedinin beslenme biçimi, balık temelli olmamalı ve iyot seviyeleri son derece önemlidir.

vitaminler

Kediler için Diğer Önemli Besinler

Kediler için önemli farklı besinlerde mevcuttur.Onlar ise şunlardır;

Kalsiyum
B3 ve B1 Vitaminleri
A vitamini

Bu vitamin kaynaklarının evde hazırlanan besinlere eklenmesi önemlidir.

Kediler İçin Ev Yapımı Yiyecekler Hakkında Sonuçlar

Kediniz için ev yapımı bir beslenme düşünüyorsanız, kedinizin neye ihtiyacı olduğunu ve önce onu nasıl sağlayabileceğinizi iyice anladığınızdan emin olun.Kedinizin böbrek hastalığı, idrar yolu sorunları veya alerji gibi herhangi bir tıbbi sorunu varsa, ihtiyacı olan ev yapımı besin, kediniz normal koşullara sahip olmadığından daha farklı olacaktır. Bir yavru kedi, yetişkin bir kediden farklı bir beslenmeye ihtiyaç duyar.

Veterinerinizle ev yapımı bir beslenme biçimi kullanma kararınızı tartışmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Kediniz için olan tüm endişelerinizi giderebilir ve size yiyecek tarifleri hakkında kaynaklar sağlayabilir.

Konu hakkında daha detaylı bilgi alabilmeniz adına “Yemeğinizden Kedinizde Yiyebilir!” adlı makalemizide okumanızı tavsiye ederiz.

Paylaş:
Kategori:Beslenme
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
British Shorthair Kedi
SONRAKİ PAYLAŞIM
Kedi Pireleri: Kedimde Pire Var Mı?

0 Yorum

Bir Cevap Yazın