15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
banyo

Kedi Bakımı ve Banyo

Kedi Bakımı ve Banyo

Doğası gereği kediler çok temizdir. Tipik bir kedi, günde 5 saat boyunca kendini temizler,bakımına ayırır ve 16 saatini uykuya ayırır. Fakat bazen en titiz kedilerin bile bakıma ihtiyacı olabilmektedir.

Kedinize düzenli olarak bakım yapmanızın faydalarından bazılarını inceleyeceğiz;

– Kedinizin cildini ve tüylerini temiz kalır.

– Kıyafet ve mobilyalarınızda biriken tüyler en aza indirgenebilir.

– Kedi kıllarına alerjisi olan kişilerin daha az etkilenmesi sağlar.

– Ayak tırnaklarının neden olduğu eşya hasarları ve size verebileceği yaralanmaları en aza indirir.

– Sağlık problemleri (yaralar, pire, keneler, topaklar, döküntüler, kilo kaybı, iç içe geçmiş ayak tırnakları, kulak enfeksiyonu) gibi sorunları ciddileşmeden önce farketmenizi sağlar.

bakım

Ne Sıklıkta?

Bu tüylerin türüne ve kedinizin tolerans seviyesine bağlıdır. Kısa ve orta tüylü kedilerde genellikle ölü tüyleri gidermek ve cilt yağlarını yeniden dağıtmak için haftalık fırçalama yeterlidir. Kısa tüylü kediler,nadiren banyo yaptırılmalıdır.Alışılmadık şekilde kendini kirletmesi gibi durumların dışında banyo yaptırmanızı önermiyoruz.

Uzun tüylü kedilerde durum biraz daha farklıdır.Tüylerin birbirine dolaşmasını engellemek için haftada bir kaç kere taramanız gerekmektedir.Her gün taramak ise sizin yararınıza olacaktır.Özellikle bir İran kedisine sahipseniz kesinlikle her gün tarayınız.İran kedisi gibi uzun tüylü ırklarda tüylerin temiz ve bakımlı kalması amacıyla her ay yada iki ayda bir yıkanması gerekmektedir.Ayak tırnaklarının ise en az iki haftada bir kesilmesi gerekir.

 

Originally posted 2020-11-02 11:07:50.

Paylaş:
Kategori:Bakım
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Kedi Sahibi Olmanızın Faydaları!
SONRAKİ PAYLAŞIM
Chinchilla Kedi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN