15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.kedibilgisi.com 300
Kedilerde Banyo

Kedilerde Banyo!

Kedilerde Banyo!

Bu makalemizde kedilerde banyo nasıl olmalıdır bu konuyu inceleyeceğiz.

Kedinizin uzun tüyleri varsa ve çok kirlenmişse, yıkanması gerekir – ama ondan hoşlanmasını beklemeyin. Bazıları agresifçe direniyor. Aslında kediniz zayıfsa, kalp problemleri veya yüksek tansiyon varsa, banyoya gitmeden önce veterinerinize danışın.

İşte banyo problemini daha rahat atlabilmeniz için bazı ipuçları;

– Mutfak lavabosunu kullanmayı deneyin, özellikle hareketli bir musluk varsa. Bel seviyesinde çalışmak size daha iyi kontrol sağlar ve kediniz daha az panikler,çünkü kenarlardan dışarıyı görebilir.Bir fıskiye kullanarak tüylerine hafifçe su akıtın.

– Farklı bir yöntem ise küvette kedinizi yıkarken bir pencereden dışarısı çekilmiş bir fotoğrafı çerçeveleterek göstermektir.Kediniz bu fotoğrafa kapılabilir daha rahat bir banyo geçirebilirsiniz.

– Özellikle kedilerde kullanım için etiketlenmiş bir evcil hayvan şampuanı seçin. Köpeklere yönelik pire şampuanlarından uzak durun.Bunlar kediniz için zararlıdır.(Pire tedavisinde etkili yöntemler edinmek için veterinerinize danışın.).İnsanlar için üretilmiş olan şampuanlar hatta bebe şampuanı bile kediler için oldukça zararlıdır.Bu şampuanları kullanmamaya özen gösterin.

– Kedinizi banyoya sokmadan önce iyi bir tarayın.Çünkü tüyler ıslandıktan sonra birbirine karışan tüyleri ayırmak çok daha zor olacaktır.

– Kedinizi ıslatın,köpürtün iyice yıkayın boynundan aşşağıya doğru durulayın.Kedinizin başı kesinlikle kuru kalmalıdır.Kediler yüzlerinin ve kulaklarının ıslanmasından nefret eder.Kulaklarına su kaçırmamaya özen gösterin.Kedinizin kulaklarına pamuk koyarak yıkayabilirsiniz.Kedinizin yüzünü ıslak bir bezle temizleyin.

– Nemli, hafif sabunlu bir bez / süngeri yüzün, gözlerin, kulakların ve kafanın üzerine tüylerin çıkacağı yönde sürün. Bu işlem, bu alanları temizlemek için yeterlidir.Sonra iyice durulayın.

– Kedinizin cildini tahriş edeceği için tüylerin altında sabun kalmadığından emin olun.

– Fazla suyu sıkmak için hafifçe ayakları ve kuyruğu sıkın.Kalın bir havluya sarın ve kurulayın. Kulakların içini pamuk topuyla hafifçe kurulayın.

 

kurulama

– Kedinizi düşük hızda orta sıcaklıkta saç kurutma makinesiyle kurutabilirsiniz.Cildi yakmamak için saç kurutma makinesini sabit olarak bir yerde bekletmeyin.Elinizi daima kedinizin cildiyle makine arasına yerleştirin.Kedinizi kuruturken elinizle ovalayarak tüylerini kabartın.

– Tüyler hala hafif nemliyken iyice fırçalayarak yeni tüy karışıklıklarından kaçının.

Bu makalemizi okuduktan sonra “Kedilerde Tüy Bakımı“adlı makalemizide okumanızı öneririz.

Originally posted 2020-11-03 11:38:28.

Paylaş:
Kategori:Bakım
ÖNCEKİ PAYLAŞIM
Chinchilla Kedi Bakımı Nasıl Olmalıdır?
SONRAKİ PAYLAŞIM
British Shorthair Kedi

0 Yorum

YORUM GÖNDERİN